Chiny zakazują luksusu urzędnikom

Zakaz wydawania przez urzędników pieniędzy publicznych na drogie auta, wyjazdy, hotele, elektronikę i wyposażenie gabinetów wprowadził rząd Chin

Publikacja: 10.07.2012 13:54

Chiny zakazują luksusu urzędnikom

Foto: Bloomberg

Decyzja jest efektem fali niezadowolenia społecznego z powodu luksusów, które za pieniądze podatników fundują sobie chińscy urzędnicy i działacze partyjni. Jak podaje dziś agencja Bloomberg, wielu Chińczyków odbiera urzędniczy luksus jako element korupcji systemu.

Ograniczenia poprzedziła seria skandali z wysokimi urzędnikami partyjnymi w rolach głównych, m.in. z jednym z kandydatów na następcę obecnego prezydenta ChRL. Od 2004 r. urzędnicy wydali równowartość 64 mld dol. na zakupy luksusowych aut służbowych i inne środki lokomocji (m.in. samoloty i śmigłowce); ok. 32 mld dol. na luksusowe kolacje, obiady, przyjęcia i bankiety.

A ok. 40 mld dol. kosztowały podatników chińskich zagraniczne delegacje urzędników zawsze w klasie biznes i hotelach pięciogwiazdkowych. To mniej więcej tyle samo, ile wyniosły nakłady na budowę gigantycznej grupy elektrowni wodnych Trzy Przełomy na rzece Jangcy.

W mieście Wenzhou, które zniszczyło niedawne trzęsienie ziemi, już został wprowadzony dla oficjeli limit obiadowy w wysokości ok. 60 juanów (32 zł) na osobę. W menu nie mogą się znaleźć tak lubiane przez Chińczyków delikatesy jak np. płetwy rekina czy ogórki morskie. Władze miasta i prowincji wystawiły też na sprzedaż 1400 służbowych aut.

W końcu 2011 r. Rosja wprowadziła specjalny rejestr nieuzasadnionych zakupów rządowych. Ma on pomóc w walce z wydawaniem publicznych pieniędzy na luksusy dla urzędników. W Rosji obowiązuje też rejestr nieuczciwych dostawców. Są na nim firmy, które wygrały rządowe przetargi i albo się z nich nie wywiązały, albo jakość usług była kompromitująca. Czarna lista tych, którzy ogłaszają przetargi rządowe i „przy okazji" kupują dla siebie na przedmioty zbytku i luksusu ma skutkować karami dla urzędników oraz pozbawianiem ich stanowisk.

Rosja i Chiny są w światowej czołówce krajów najwięcej wydających na drogie auta, meble, biżuterię i elektroniczne gadżety. Niemały udział w tym mają państwowi urzędnicy zamawiający sobie najdroższe auta, komputery czy komórki. W 2010 r. w Rosji głośna była sprawa rządowego przetargu ministerstwa spraw wewnętrznych na... pozłacane łóżka do ośrodka wypoczynkowego. FSB (służba bezpieczeństwa) kupiła w przetargu np. komfortowy kuter; luksusowe wyposażenie domu wypoczynkowego na wodzie czy najdroższe telewizory.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje