- Rosja i ChRL rozpoczęły rozliczenia w rublach w ramach realizacji porozumienia komisji rządowych obu krajów - cytuje komunikat ministerstwa ds rozwoju Dalekiego Wschodu, agencja Nowosti.
W maju Władimir Putin podpisał ustawę ratyfikującą porozumienie o uregulowaniu długu Chin wobec Rosji. Chodziło o kredyty, które ZSRR dawał komunistycznym Chinom przez wiele lat. Dług sięgnął 10,94 mld dol. Rosjanie zgodzili się na wymazać 90 proc. chińskich zobowiązań. warunkiem było przejście na rozliczenia rublowe.
Jak uzasadnił Aleksandr Gałuszkin, minister ds Dalekiego Wschodu, dzięki temu do 2020 r. wzajemna wymiana handlowa wzrośnie do 100 mld dol. rocznie. Teraz obroty sięgają 90 mld dol. i to Chiny kredytują duże rosyjskie inwestycje w swoim kierunku. M.in. 25 mld dol. pożyczyły Rosneft i Transneft na nowy rurociąg, którym ropa popłynie do Chin. O kredyt na budowę gazociągu Siła Syberii stara się też w Pekinie Gazprom.
Według Banku rozliczeń międzynarodowych - Bank for International Settlements (BIS) - chiński juan jest obecnie 9 najczęściej używaną walutą na świecie, a ruble spadł na 12 miejsce. Od 2013 r. w nadgranicznym chińskim mieście Suifenhe w prowincji Heilongjiang działa pierwsza w Chinach strefa z rublami jako oficjalnym środkiem płatniczym. To pierwszy taki przypadek w Chinach, by obca waluta była w użyciu na równi z juanem. Przedstawiciel chińskiego banku centralnego tłumaczył , że decyzja ma pomóc w likwidacji czarnego rynku walutowego w tym rejonie.