Zadłużenie pod gmin kontrolą

84 proc. samorządów ma w 2014 r. nadwyżkę budżetową.

Publikacja: 17.12.2014 09:30

Zadłużenie pod gmin kontrolą

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Na wtorkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Kontroli Państwowej posłowie przyjęli odpowiedź Ministerstwa Finansów na dezyderat w sprawie zadłużenia jednostek samorządu terytorialnego.

– Resort na bieżąco monitoruje zadłużenie gmin, powiatów i województw – mówiła Zdzisława Wasążnik, dyrektor Departamentu Finansów Samorządu Terytorialnego MF. – Problem nadmiernego zadłużenia j.s.t. nie ma charakteru powszechnego i dotyczy raczej pojedynczych samorządów – wskazywała.

Z danych MF po III kwartale 2014 r. wynika, że 84 proc. jednostek samorządu terytorialnego (dokładnie 2385) zamknęło swoje budżety nadwyżką. Z kolei zadłużenie we wszystkich j.s.t. w 2013 r. kształtowało się na poziomie przekraczającym 69 mld zł. Po trzech kwartałach 2014 r. poziom ten wynosi niecałe 68 mld zł.

– Z informacji zawartych w wieloletnich prognozach finansowych uchwalanych przez rady (sejmiki) wynika, że na koniec 2017 r. zadłużenie ma spaść do 61 mld zł – informowała Zdzisława Wasążnik.

W dezyderacie podnoszona była także kwestia wzrostu zobowiązań wymagalnych j.s.t.

– W ogólnej strukturze zadłużenia j.s.t. zobowiązania wymagalne stanowią zaledwie 0,4 proc. – mówiła dyrektor Wasążnik. – A ich wzrost w 2013 r. spowodowany był tym, że województwo mazowieckie nie dokonywało wpłat do budżetu państwa – wyjaśniła.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego