Reklama
Rozwiń

MFW o Chinach: juan OK, potrzebne reformy

Juan nie jest już niedoszacowany po niedawnej znacznej aprecjacji, ale rząd Chin powinien przyspieszyć reformy prowadzące do płynnego kursu tej waluty - uznał MFW.

Publikacja: 26.05.2015 17:05

MFW o Chinach: juan OK, potrzebne reformy

Foto: Bloomberg

Wcześniej Fundusz oceniał juana jako "skromnie niedoszacowanego" mimo stopniowego wzrostu kursu od czasu zasadniczej zmiany w 2005 r. Juan zyskał mocno w ostatnich miesiącach do większości walut nie związanych z dolarem.

"Niedoszacowanie juana/renminbi byli istotnym czynnikiem dużych zakłóceń równowagi w przeszłości, teraz oceniamy, że znaczna realna efektywna aprecjacja w ostatnim roku doprowadziła kurs wymiany do poziomu, który nie oznacza już niedoszacowania" - oświadczył MFW.

Nawiązując do nadal dużej chińskiej nadwyżki bilansu handlowego mimo aprecjacji juana Fundusz stwierdził, że "nadal zbyt silna pozycja Pekinu na zewnątrz uwypukla konieczność innych reform w polityce - które są na porządku dnia władz - prowadzących do zmniejszenia nawisu oszczędności i osiągnięcia długotrwałej równowagi w obrotach z zagranicą".

Zdaniem MFW, Chinom nadal grozi nietrwały wzrost kredytów i inwestycji, więc wezwał rząd do przyspieszenia reform, także takich, by juan stał się bardziej elastyczny. "Uważamy, że Chiny powinny dążyć do osiągnięcia za 2-3 lata płynnego kursu walutowego" - stwierdził. Fundusz ogłosił swe stanowisko po zakończeniu przez jego misję konsultacji w Chinach.

Wspieranie wzrostu

Chiny powinny zwiększyć fiskalne wsparcie gospodarki, gdyby jej wzrost zmalał poniżej 6,5 proc. w tym roku albo przygotować kroki ograniczające kredyty i inwestowanie, jeśli wzrost okaże się zaskakująco większy. MFW spodziewa się, że Chiny osiągną 6,8 proc. PKB, a w 2016 r. zwolnią do 6,25 proc.

"Jeśli napływające dane będą sugerować, że jest możliwość przekroczenia 7 proc., to władze powinny wykorzystać to do szybszego zmniejszenia słabych punktów. Jeśli z kolei wzrost zmaleje poniżej 6,5 proc., to należy złagodzić politykę fiskalną" - uważają w Waszyngtonie. Fundusz wyjaśnił, że bodziec fiskalny, jeśli będzie konieczny, ma pochodzić z budżetu i dotyczyć działań ochronnych wobec najsłabszych, wspierać równoważenie i mieścić się w harmonogramie reform.

MFW
Finanse
Listy zastawne: klucz do tańszych kredytów mieszkaniowych?
Finanse
Otwarcie na dialog, czekanie na konkretne działania
Finanse
Putin gotowy na utratę zamrożonych aktywów. Już nie chce kupować boeingów
Finanse
Donald Trump wybiera nowego szefa Fed. Kandydat musi spełniać podstawowy warunek
Finanse
Holistyczne spojrzenie na inwestora