Gmina nie odliczy VAT, gdy działa jako organ władzy publicznej

Gmina, która działając jako członek grupy VAT realizuje inwestycję przebudowy drogi publicznej, wykonuje zadania własne nałożone odrębnymi przepisami i nie ma prawa do odliczenia podatku od towarów i usług.

Publikacja: 10.06.2024 04:30

Gmina nie odliczy VAT, gdy działa jako organ władzy publicznej

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2 lutego 2024 r. (0114-KDIP4-1.4012.14.2024.1.DP).

Gmina będąca przedstawicielem grupy VAT wystąpiła do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w przedmiocie podatku od towarów i usług. Wnioskodawca wskazał, że grupa VAT powstała 1 lipca 2023 r., a w jej skład wchodzi gmina oraz spółka z o.o. Zgodnie z umową zawartą pomiędzy gminą i spółką członkowie grupy VAT będą otrzymywać faktury od kontrahentów zewnętrznych zawierające dane identyfikujące grupę VAT, w tym NIP grupy VAT oraz jej adres. Dodatkowo faktury będą obejmowały dane takie jak nazwa i adres siedziby odpowiedniego członka grupy VAT, nabywającego towary oraz usługi, którego dotyczy konkretna faktura. Jednocześnie gmina wskazała, że realizuje zadania własne określone przepisami o samorządzie gminnym w zakresie zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty w szczególności w sprawach gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego. W związku z tym wnioskodawca planuje realizację inwestycji polegającej na przebudowie infrastruktury drogowej. W ramach inwestycji powstanie sieć dróg łącząca gminę oraz ościenną miejscowość, co pozytywnie wpłynie na rozwój infrastruktury drogowej na terenie gminy i ułatwi dostęp do obiektów użyteczności publicznej oraz do zakładów pracy. Na realizację inwestycji gmina zawarła umowę o przyznaniu pomocy ze środków Unii Europejskiej. Wnioskodawca wskazał ponadto, że droga nie będzie służyła gminie do wykonywania odpłatnych czynności na podstawie umów cywilnoprawnych oraz nie zakłada, aby w przyszłości gmina osiągała z efektów inwestycji jakiekolwiek dochody.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Prawo dla Ciebie
Trybunał: ustawa przyjęta bez Kamińskiego i Wąsika jest niezgodna z konstytucją
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Sądy i trybunały
Andrzej Duda powołał Mikołaja Pawlaka na sędziego
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży