Na jakie wsparcie mogą liczyć firmy?

Jak zdobyć środki na zmianę profilu działalności, rozwój swojego pomysłu biznesowego albo wykorzystanie własności intelektualnej? Przedstawiamy trzy projekty, które mogą zainteresować przedsiębiorców.

Publikacja: 12.04.2024 04:30

Na jakie wsparcie mogą liczyć firmy?

Foto: Adobe Stock

1. Usługa IP Scan dostępna po raz pierwszy w Polsce

Urząd Patentowy RP zachęca przedsiębiorców z sektora MŚP do skorzystania usługi IP Scan. Jej celem jest dostarczenie wskazówek, jak zarejestrować i wykorzystać własność intelektualną, którą posiada firma na obecnym etapie i w przyszłości. IP Scan jest częścią programu SME Fund (Fundusz dla MŚP), który zapewnia dofinansowanie na zgłoszenia znaków towarowych, wzorów przemysłowych i wynalazków. Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą uzyskać 90 proc. dofinansowania na tę usługę, czyli do 630 euro. Raport z usługi IP Scan przygotuje ekspert ds. własności intelektualnej - wykonawca akredytowany przez Urząd Patentowy RP zgodnie z wymogami EUIPO. W Raporcie znajdą się informacje i rekomendacje na temat m.in. ochrony wynalazków, znaków towarowych, wzorów przemysłowych, tajemnicy przedsiębiorstwa czy możliwości udzielania licencji do posiadanych przedmiotów własności przemysłowej. Wykonawca pomoże również uświadomić przedsiębiorcom ryzyko dotyczące naruszeń własności intelektualnej oraz zrozumieć, jak można temu przeciwdziałać (np. zawierając odpowiednie klauzule w umowach o pracę). Przedsiębiorąca, który chce skorzystać z usługi IP Scan musi złożyć wniosek online, korzystając z aplikacji EUIPO [https://www.euipo.europa.eu/pl/discover-ip/ideas-powered-for-business/ip-scan]. Następnie, po otrzymaniu pozytywnej decyzji Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej, zgłasza chęć skorzystania z usługi do Urzędu Patentowego RP pisząc na adres mailowy ipscan@uprp.gov.pl. W dalszej kolejności wybiera wykonawcę z listy zamieszczonej na stronie uprp.gov.pl i podpisuje z nim umowę, co skutkuje opracowaniem przez eksperta Raportu z usługi IP Scan.Środki finansowe przeznaczone na usługę IP Scan są ograniczone, decyduje kolejność zgłoszeń.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt