Bezprawna kara za zajęcie pasa drogowego pod reklamę

Skoro działka, na której jest posadowiony obiekt reklamowy, jest własnością osoby prywatnej, to nie może mieć ona statusu drogi powiatowej.

Publikacja: 02.02.2024 02:00

Bezprawna kara za zajęcie pasa drogowego pod reklamę

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński

- Burmistrz miasta nałożył na naszą spółkę karę pieniężną w wysokości 10 tys. zł za rzekome zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia. Naszym zdaniem jest to bezprawne, bo teren na którym postawiliśmy reklamę (słup) jest dzierżawiony od innej firmy. Czy w tej sytuacji burmistrz mógł nałożyć karę na spółkę?

Analizując problem przedstawiony w pytaniu należy odnieść się do przepisów ustawy o drogach publicznych (u.d.p.) W art. 40 ust. 1 u.d.p. postanowiono, że zajęcie pasa drogowego na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg, wymaga zezwolenia zarządcy drogi, wydanego w drodze decyzji administracyjnej. Zezwolenie nie jest wymagane w przypadku zawarcia umowy, o której mowa w art. 22 ust. 2, 2a lub 2c [przepisy te dotyczą sytuacji gdy grunty w pasie drogowym są oddawane w najem, dzierżawę, użyczenie, zawierana jest umowa o partnerstwie publiczno-prawnym, czy inna umowa cywilnoprawna odpłatna].

Pozostało 86% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara