Cyfrowe finanse – większa ochrona i przejrzystość

Rozporządzenie w sprawie rynków kryptoaktywów ma m.in. umożliwić wykorzystania potencjału finansów cyfrowych w zakresie innowacyjności i konkurencji, przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiego poziomu ochrony posiadaczy detalicznych. Cześć przepisów rozporządzenia już obwiązuje, kolejne wejdą życie w 2024 roku.

Publikacja: 05.01.2024 02:00

Cyfrowe finanse – większa ochrona i przejrzystość

Foto: Adobe Stock

Wraz z wejściem w życie w dniu 29 czerwca 2023 r. rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rynku kryptoaktywów (Rozporządzenie (UE) nr 2023/1114), (ang. Markets in Crypto Assets Regulation, „Rozporządzenie MiCA”) rynek kryptoaktywów doczekał się specjalnych, zharmonizowanych przepisów. Rozporządzenie stanowi część pakietu dotyczącego finansów cyfrowych (Digital Finance Package).

Przepisy w zakresie nałożenia na Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ang. European Securities and Markets Authority, „ESMA”), Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (ang. European Banking Authority, „EBA”) i Europejski Bank Centralny (ang. European Central Bank, „ECB”) obowiązku opracowania projektu regulacyjnych standardów technicznych w celu doprecyzowania treści, metod i prezentacji informacji, o  których mowa w Rozporządzeniu MiCA obowiązują od 29 czerwca 2023 r. Przepisy dotyczące tokenów ART i EMT będą obowiązywać od 30 czerwca 2024 r., zaś pozostałe od 30 grudnia 2024 r. Państwa członkowskie Unii Europejskiej mają możliwość przyznania istniejącym już dostawcom usług związanym z kryptoaktywami w swoich jurysdykcjach w trakcie dodatkowego tzw. „okresu przejściowego” trwającego do 1 lipca 2026 roku, o czym powinny powiadomić Komisję Europejską i ESMA do 30 czerwca 2024 r.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność