Cyfrowe finanse – większa ochrona i przejrzystość

Rozporządzenie w sprawie rynków kryptoaktywów ma m.in. umożliwić wykorzystania potencjału finansów cyfrowych w zakresie innowacyjności i konkurencji, przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiego poziomu ochrony posiadaczy detalicznych. Cześć przepisów rozporządzenia już obwiązuje, kolejne wejdą życie w 2024 roku.

Publikacja: 05.01.2024 02:00

Cyfrowe finanse – większa ochrona i przejrzystość

Foto: Adobe Stock

Wraz z wejściem w życie w dniu 29 czerwca 2023 r. rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rynku kryptoaktywów (Rozporządzenie (UE) nr 2023/1114), (ang. Markets in Crypto Assets Regulation, „Rozporządzenie MiCA”) rynek kryptoaktywów doczekał się specjalnych, zharmonizowanych przepisów. Rozporządzenie stanowi część pakietu dotyczącego finansów cyfrowych (Digital Finance Package).

Przepisy w zakresie nałożenia na Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ang. European Securities and Markets Authority, „ESMA”), Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (ang. European Banking Authority, „EBA”) i Europejski Bank Centralny (ang. European Central Bank, „ECB”) obowiązku opracowania projektu regulacyjnych standardów technicznych w celu doprecyzowania treści, metod i prezentacji informacji, o  których mowa w Rozporządzeniu MiCA obowiązują od 29 czerwca 2023 r. Przepisy dotyczące tokenów ART i EMT będą obowiązywać od 30 czerwca 2024 r., zaś pozostałe od 30 grudnia 2024 r. Państwa członkowskie Unii Europejskiej mają możliwość przyznania istniejącym już dostawcom usług związanym z kryptoaktywami w swoich jurysdykcjach w trakcie dodatkowego tzw. „okresu przejściowego” trwającego do 1 lipca 2026 roku, o czym powinny powiadomić Komisję Europejską i ESMA do 30 czerwca 2024 r.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Prawo dla Ciebie
Jest wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego