Dłuższe przerwy w produkcji mogą zrujnować przedsiębiorstwo

Ubezpieczenie utraty zysku pomoże w razie przerwania łańcucha dostaw, jeśli było to wynikiem szkody w mieniu dostawcy. Firma musi jednak zadbać, by polisa zawierała odpowiednie rozszerzenie odpowiedzialności towarzystwa.

Publikacja: 15.12.2023 02:00

Dłuższe przerwy w produkcji mogą zrujnować przedsiębiorstwo

Foto: Adobe Stock

Jeśli dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia losowego, takiego jak np. pożar czy zalanie, to zniszczenie mienia firmy, budynków lub maszyn, nie jest jedyną szkodą. W takiej sytuacji przedsiębiorstwo musi przerwać produkcję czy świadczenie usług, a to powoduje dotkliwe straty. Firma cały czas ponosi różne koszty, np. płaci raty leasingowe, czynsz za wynajem nieruchomości, wynagrodzenia pracowników, składki do ZUS, a nie ma przychodów.

Przed stratami finansowymi wynikającymi z przerw w działalności na skutek zdarzeń losowych chroni przedsiębiorców ubezpieczenie utraty zysku (BI – business interruptions). Jest to właściwie dodatkowe rozszerzenie odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczającego mienie przedsiębiorstwa.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a