Opłata za zajęcie pasa drogowego bez podatku od towarów i usług

Pobierając opłaty za zajęcie pasa drogowego drogi wewnętrznej w celu wykonania na nim przyłączy bądź umieszczenia reklam, gmina – jako zarządca drogi – wykonuje czynności o charakterze publicznoprawnym, a zatem działa jako organ władzy publicznej, a nie jako podatnik VAT. W konsekwencji pobierane opłaty nie będą stanowiły zapłaty za świadczenie usług, a co za tym idzie nie będą podlegały opodatkowaniu VAT.

Publikacja: 11.12.2023 02:00

Opłata za zajęcie pasa drogowego bez podatku od towarów i usług

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 października 2023 r. (0113-KDIPT1-2.4012.608.2023.1.KW).

Sprawa dotyczyła gminy, która – jako zarządca dróg gminnych – zawierała umowy cywilnoprawne na zajęcie pasa drogowego drogi wewnętrznej znajdującego się na terenie gminy w celu przeprowadzenia w tym pasie określonych robót (np. wykonania przyłączy). Umowy były zawierane na czas określony bądź nieokreślony i charakteryzowały się odpłatnością. Gmina pobierała od podmiotów zajmujących pas drogowy opłaty w wysokości określonej zarządzeniem burmistrza gminy. W związku z tym gmina powzięła wątpliwość, czy pobierane przez nią opłaty za zajęcie pasa drogowego będą podlegać opodatkowaniu VAT.

Pozostało 85% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność