Opłata za zajęcie pasa drogowego bez podatku od towarów i usług

Pobierając opłaty za zajęcie pasa drogowego drogi wewnętrznej w celu wykonania na nim przyłączy bądź umieszczenia reklam, gmina – jako zarządca drogi – wykonuje czynności o charakterze publicznoprawnym, a zatem działa jako organ władzy publicznej, a nie jako podatnik VAT. W konsekwencji pobierane opłaty nie będą stanowiły zapłaty za świadczenie usług, a co za tym idzie nie będą podlegały opodatkowaniu VAT.

Publikacja: 11.12.2023 02:00

Opłata za zajęcie pasa drogowego bez podatku od towarów i usług

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 października 2023 r. (0113-KDIPT1-2.4012.608.2023.1.KW).

Sprawa dotyczyła gminy, która – jako zarządca dróg gminnych – zawierała umowy cywilnoprawne na zajęcie pasa drogowego drogi wewnętrznej znajdującego się na terenie gminy w celu przeprowadzenia w tym pasie określonych robót (np. wykonania przyłączy). Umowy były zawierane na czas określony bądź nieokreślony i charakteryzowały się odpłatnością. Gmina pobierała od podmiotów zajmujących pas drogowy opłaty w wysokości określonej zarządzeniem burmistrza gminy. W związku z tym gmina powzięła wątpliwość, czy pobierane przez nią opłaty za zajęcie pasa drogowego będą podlegać opodatkowaniu VAT.

Pozostało 85% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Sądy i trybunały
Sędzia Michał Laskowski: Tomasz Szmydt minął się z powołaniem