Zbrodnia menedżerska - jak wykrywać nadużycia w firmie?

Od 1 października 2023 r. osobie, która przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków wyrządza reprezentowanemu podmiotowi szkodę majątkową, grozi kara do 25 lat pozbawienia wolności. Postawienie zarzutów w sprawie tzw. zbrodni menedżerskiej może wpłynąć na wizerunek firmy. Jakie działania podjąć by temu zapobiec?

Publikacja: 08.12.2023 02:00

Zbrodnia menedżerska - jak wykrywać nadużycia w firmie?

Foto: Adobe Stock

Dotychczas pojęcie zbrodni kojarzyło się głównie z poważnymi przestępstwami przeciwko życiu, takimi jak zabójstwo. Jako zbrodnie ustawodawca określił bowiem najcięższe przestępstwa, które zagrożone są karą pozbawienia wolności nie krótszą niż 3 lata. Zaostrzenie sankcji karnych za przestępstwo z art. 296 § 1 kodeksu karnego (w związku z art. 306b k.k.) skutkuje zaliczeniem do tej kategorii również przestępstwa karnej niegospodarności. Od 1 października 2023 r. menedżerowi, który przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków wyrządza reprezentowanemu podmiotowi szkodę majątkową większą niż 5 mln zł grozi kara od 3 do 20 lat pozbawienia wolności. Gdy wyrządzona szkoda wynosi więcej niż 10 mln zł sprawcy grozi kara od 5 do 25 lat pozbawienia wolności. W praktyce dla menedżerów oznacza to nie tylko większą społeczną stygmatyzację, ale przede wszystkim wiele ograniczeń w zakresie stosowania instytucji mogących prowadzić do złagodzenia kary. Oprócz kwestii proceduralnych, postawienie zarzutów tzw. zbrodni menedżerskich może wpłynąć na wizerunek firmy. Wiele procesów gospodarczych ma bowiem medialny charakter. Czy spółka może się przed tym skutecznie bronić? Jakie działania mogą podjąć przedsiębiorcy w przypadku wykrycia nieprawidłowości w firmie? Jak na zmiany wprowadzone nowelizacją kodeksu karnego powinni przygotować się menedżerowie?

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona