Firma posiada nieruchomości rolne? Będą (większe) problemy

Nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, która weszła w życie 5 października, miała doprecyzować obowiązujące przepisy, ale zaostrzyła je ograniczając jeszcze bardziej obrót nieruchomościami rolnymi. Zmiany szczególnie odczują fundacje rodzinne i grupy kapitałowe. Nowe obowiązki ustawa nakłada też na notariuszy.

Publikacja: 20.10.2023 07:00

Firma posiada nieruchomości rolne? Będą (większe) problemy

Foto: Adobe Stock

Ustawą z 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz niektórych innych ustaw (dalej: „ustawa nowelizująca”) polski prawodawca wprowadził szereg poprawek do ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (dalej: „UKUR”). W uzasadnieniu do ustawy nowelizującej projektodawca wielokrotnie wspomina o doprecyzowywaniu dotychczas obowiązujących przepisów. Jednak efekt wejścia w życie nowelizacji w dniu 5 października br. jest taki, że już i tak niełatwe życie przedsiębiorców posiadających w swoim majątku nieruchomości rolne stanie się jeszcze bardziej skomplikowane a interpretacja przepisów UKUR wywoła nowe wątpliwości.

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?