Firma posiada nieruchomości rolne? Będą (większe) problemy

Nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, która weszła w życie 5 października, miała doprecyzować obowiązujące przepisy, ale zaostrzyła je ograniczając jeszcze bardziej obrót nieruchomościami rolnymi. Zmiany szczególnie odczują fundacje rodzinne i grupy kapitałowe. Nowe obowiązki ustawa nakłada też na notariuszy.

Publikacja: 20.10.2023 07:00

Firma posiada nieruchomości rolne? Będą (większe) problemy

Foto: Adobe Stock

Ustawą z 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz niektórych innych ustaw (dalej: „ustawa nowelizująca”) polski prawodawca wprowadził szereg poprawek do ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (dalej: „UKUR”). W uzasadnieniu do ustawy nowelizującej projektodawca wielokrotnie wspomina o doprecyzowywaniu dotychczas obowiązujących przepisów. Jednak efekt wejścia w życie nowelizacji w dniu 5 października br. jest taki, że już i tak niełatwe życie przedsiębiorców posiadających w swoim majątku nieruchomości rolne stanie się jeszcze bardziej skomplikowane a interpretacja przepisów UKUR wywoła nowe wątpliwości.

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP