Upadłość przedsiębiorstwa w okresie trwałości projektu

Warunkiem wsparcia z funduszy unijnych jest utrzymanie działalności przedsiębiorstwa w okresie trwałości projektu. Czy firmy, którym grozi utrata płynności finansowej lub ogłoszenie upadłości, będą musiały zwrócić dofinansowanie? Przepisy unijne przewidują wyjątek, który umożliwia uniknięcie tej sankcji.

Publikacja: 30.06.2023 02:00

Upadłość przedsiębiorstwa w okresie trwałości projektu

Foto: Adobe Stock

Obowiązkiem beneficjenta w okresie trwałości jest utrzymanie działalności gospodarczej związanej z realizacją projektu. Dla beneficjentów zaliczanych do sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), wymóg ten wynosi trzy lata. Pozostali przedsiębiorcy muszą się liczyć z utrzymaniem aktywnej działalności przez minimum pięć lat. Zaprzestanie działalności produkcyjnej stanowi przesłankę naruszenia trwałości operacji w rozumieniu art. 71 Rozporządzenia ogólnego nr 1303/20131, przy której zachodzi podstawa odzyskiwania środków Unii Europejskiej w wysokości proporcjonalnej do okresu, który nie został dotrzymany. Przyczyny zaprzestania prowadzenia działalności nie mają zazwyczaj większego znaczenia. Odpowiedzialność administracyjna ma bowiem charakter obiektywny, natomiast umowa o dofinansowanie jest umową rezultatu, a nie umową starannego działania.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?