Upadłość przedsiębiorstwa w okresie trwałości projektu

Warunkiem wsparcia z funduszy unijnych jest utrzymanie działalności przedsiębiorstwa w okresie trwałości projektu. Czy firmy, którym grozi utrata płynności finansowej lub ogłoszenie upadłości, będą musiały zwrócić dofinansowanie? Przepisy unijne przewidują wyjątek, który umożliwia uniknięcie tej sankcji.

Publikacja: 30.06.2023 02:00

Upadłość przedsiębiorstwa w okresie trwałości projektu

Foto: Adobe Stock

Obowiązkiem beneficjenta w okresie trwałości jest utrzymanie działalności gospodarczej związanej z realizacją projektu. Dla beneficjentów zaliczanych do sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), wymóg ten wynosi trzy lata. Pozostali przedsiębiorcy muszą się liczyć z utrzymaniem aktywnej działalności przez minimum pięć lat. Zaprzestanie działalności produkcyjnej stanowi przesłankę naruszenia trwałości operacji w rozumieniu art. 71 Rozporządzenia ogólnego nr 1303/20131, przy której zachodzi podstawa odzyskiwania środków Unii Europejskiej w wysokości proporcjonalnej do okresu, który nie został dotrzymany. Przyczyny zaprzestania prowadzenia działalności nie mają zazwyczaj większego znaczenia. Odpowiedzialność administracyjna ma bowiem charakter obiektywny, natomiast umowa o dofinansowanie jest umową rezultatu, a nie umową starannego działania.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

ABC Firmy
Nowa usługa w aplikacji mObywatel 2.0. Ministerstwo: to przełom
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Sądy i trybunały
Wznowienie postępowania z powodu "neosędziego"? Sąd nie czuje się związany wyrokiem ws. Wałęsy
Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Sądy i trybunały
Ujawniono drugi przypadek inwigilowania Pegasusem sędziego w Polsce
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?