Wniesienie autorskich praw majątkowych do spółki – jakie ryzyka?

Przed rozpoczęciem procedury wnoszenia wkładów niepieniężnych należy dokładnie zbadać status prawny aportu, gdyż nieprawidłowe wniesienie praw do spółki, spowoduje bezpośrednią stratę w jej majątku.

Publikacja: 26.05.2022 18:14

Wniesienie autorskich praw majątkowych do spółki – jakie ryzyka?

Foto: Adobe Stock

Wniesienie autorskich praw majątkowych do spółki jest prostym sposobem na komercjalizację swojego utworu i szerzej – działalności twórczej. Takie rozwiązanie stanowi alternatywę dla sytuacji, w której brakuje kapitału lub innego rodzaju majątku do zainwestowania poprzez założenie nowej lub przystąpienie do istniejącej spółki. Dla twórców jest to możliwość wykorzystania stworzonego utworu do tego, aby za jego pomocą rozwinąć własny biznes. Wnoszenie autorskich praw majątkowych do spółki jest jednak ograniczone przepisami. Po pierwsze, takie wniesienie musi odpowiadać wymogom stawianym dla wnoszonego aportu ustalonym w ustawie z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (dalej jako: „KSH”). Po drugie, musi czynić ono zadość także przepisom z zakresu prawa autorskiego, które tworzą dużą ochronę dla takich praw. Na tym tle – wniesienie autorskich praw majątkowych do spółki rysuje się jako rozwiązanie obarczone pewnym ryzykiem i warunkami do spełnienia, które będą decydować o tym, czy wniesienie to będzie skuteczne.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe