Wniesienie autorskich praw majątkowych do spółki – jakie ryzyka?

Przed rozpoczęciem procedury wnoszenia wkładów niepieniężnych należy dokładnie zbadać status prawny aportu, gdyż nieprawidłowe wniesienie praw do spółki, spowoduje bezpośrednią stratę w jej majątku.

Publikacja: 26.05.2022 18:14

Wniesienie autorskich praw majątkowych do spółki – jakie ryzyka?

Foto: Adobe Stock

Wniesienie autorskich praw majątkowych do spółki jest prostym sposobem na komercjalizację swojego utworu i szerzej – działalności twórczej. Takie rozwiązanie stanowi alternatywę dla sytuacji, w której brakuje kapitału lub innego rodzaju majątku do zainwestowania poprzez założenie nowej lub przystąpienie do istniejącej spółki. Dla twórców jest to możliwość wykorzystania stworzonego utworu do tego, aby za jego pomocą rozwinąć własny biznes. Wnoszenie autorskich praw majątkowych do spółki jest jednak ograniczone przepisami. Po pierwsze, takie wniesienie musi odpowiadać wymogom stawianym dla wnoszonego aportu ustalonym w ustawie z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (dalej jako: „KSH”). Po drugie, musi czynić ono zadość także przepisom z zakresu prawa autorskiego, które tworzą dużą ochronę dla takich praw. Na tym tle – wniesienie autorskich praw majątkowych do spółki rysuje się jako rozwiązanie obarczone pewnym ryzykiem i warunkami do spełnienia, które będą decydować o tym, czy wniesienie to będzie skuteczne.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Prawo dla Ciebie
Trybunał: ustawa przyjęta bez Kamińskiego i Wąsika jest niezgodna z konstytucją
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Sądy i trybunały
Andrzej Duda powołał Mikołaja Pawlaka na sędziego
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży