Słaby złoty bije w konsumentów i firmy. Kto najmocniej ucierpi?

Polska waluta jest najsłabsza od ponad dekady. Jak wskazują eksperci, ma to konsekwencje zarówno dla konsumentów, jak i przedsiębiorców.

Publikacja: 24.11.2021 12:30

Słaby złoty bije w konsumentów i firmy. Kto najmocniej ucierpi?

Foto: Adobe Stock

Inflacja pędzi z uwagi na wiele czynników makroekonomicznych i politycznych, a jednocześnie osłabia się złoty. To oznacza coraz wyższe ceny dla polskich konsumentów i firm. Jest jednak grupa produktów, które zdrożeją najmocniej z uwagi na słabego złotego - są to towary importowane.

— Prawdopodobnie największe zmiany odczujemy w przypadku zakupów odzieży i elektroniki użytkowej, ponieważ zdecydowana większość takich towarów produkowana jest za granicą. Efekty osłabienia złotego odczują też turyści – jego skutkiem będą droższe wyjazdy zagraniczne — wyjaśnia Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, cytowany przez Business Insider Polska.

Jak zauważył z kolei Wojciech Stępień, ekonomista Banku BNP Paribas, w przypadku konsumentów głównym problemem jest to, że osłabiający się złoty będzie napędzał dalej inflację, a co za tym idzie ograniczał siłę nabywczą konsumentów.

— Niekontrolowanie osłabiający się złoty może w którymś momencie wymusić mocne podwyżki stop procentowych (a więc nawet powyżej 4 proc.). Tak silny wzrost stóp procentowych powodowałby również szok dla popytu konsumpcyjnego, co przełożyłoby się na silne hamowanie polskiej gospodarki prawdopodobnie już w przyszłym roku — podkreślił Stępień.

Czytaj więcej

Analitycy: złoty jeszcze się osłabi

— Konsumenci słabego złotego najszybciej obserwują na stacjach benzynowych: mocny dolar oznacza wysokie ceny ropy naftowej na globalnych rynkach, co historycznie w ciągu paru tygodni miało przełożenie na ceny na naszych stacjach benzynowych - dodał.

Słaby złoty oznacza też trudne czasy dla wielu polskich firm, również eksporterów, którzy „niby” powinni się z tego cieszyć.

— To „niby” polega na tym, że duże firmy zabezpieczają ryzyko w momencie jego pojawienia się. Mam wrażenie, że wpływ na eksport jest tu ograniczony, ale wahania złotego psują budżetowanie w przedsiębiorstwach. Sytuacja, kiedy waluta jest nazbyt zmienna, nie pomaga biznesowi. Z punktu widzenia prowadzenia firm waluta powinna być stabilna. Wszelkiego rodzaju duże ruchy nie są pożądane — zaznaczył Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ, w rozmowie z Business Insider Polska.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne