W liczącym 48 stron pozwie amerykański Departament Sprawiedliwości domaga się od banku ponad 1 miliarda dolarów odszkodowania stwierdzając, że Deutsche Bank oraz należąca do niego firma Mortage IT zajmująca się kredytami hipotecznymi przez dziesięć lat dopuszczały się łamania prawa, które kosztowało podatników amerykańskich setki milionów dolarów.

Departament Sprawideliwości rozważa także pozwanie kolejnych instytucji finansowych jednak władze nie chcą zdradzać, kto będzie następny. Na celowniku mogą znaleźć się między innymi Bank of America, Wells Fargo & Co. i PNC Financial Services Group Inc.

W latach 1999-2009 Mortage IT otrzymała z rządowej agencji Federal Housing Administration (FHA) wsparcie na udzielenie 39 tys pożyczek wartych łącznie ponad 5 mld dol. W zamian firma miała zapewnić, że kredyty są udzielane zgodnie z federalnymi standardami. Mortage IT  była odpowiedzialna za sprawdzanie ryzyka kredytowego i kwalifikowanie pożyczek do programu. Kredyty zostały zakwalifikowane jako bezpieczne i łatwo odsprzedawalne. Pożyczki były objęte federalnym programem ubezpieczeniowym na wypadek ewentualnych problemów z ich spłatą – miało to umożliwić udzielanie jeszcze większej ich ilości. Jak się później okazało 12,5 tys z nich nie zostało spłaconych.

Mortage IT osiągała zyski z odsprzedaży pożyczek zagrożonych spłatą. W ciągu dekady rząd Stanów Zjednoczonych wypłacił 386 milionów odszkodowań, opierając się na nieprawdziwych oświadczeniach ze strony Mortage IT. Teraz władze chcą odzyskać te pieniądze z nawiązką.

Deutsche Bank broni się tłumacząc, że 90 proc. wszystkich nieprawidłowości miało miejsce zanim przejął on firmę Mortage IT w 2007 roku. Bank zaznacza, że wówczas Mortage IT była zatwierdzonym przez FHA pożyczkodawcą.

Pozew złożony przez Departament Sprawiedliwości jest kolejną wpadką banku. W ostatnim raporcie Stałej Podkomisji Śledczej Senatu Stanów Zjednoczonych, banki Deutsche Bank i Goldman Sachs obarczono odpowiedzialnością za manipulacje na rynku kapitałowym, które doprowadziły do kryzysu finansowego. Chodzi o sprzedaż klientom instrumentów dłużnych np. CDO oraz RMBS zabezpieczonych ryzykownymi wierzytelnościami hipotecznymi.

Banki opierały swoje CDO na najgorszych pod względem ryzyka kredytach, a następnie papiery były sprzedawane jako instrumenty inwestycyjne. Ujmując w prostych słowach banki sprzedawały klientom ryzyko niespłacenia kredytów (zwłaszcza hipotecznych).

Gdy pękła bańka nieruchomościowa rozdmuchana tanimi i łatwymi pożyczkami, banki zarobiły na sprzedanych papierach, które były oparte na tych niespłaconych kredytach. Oba banki wiedziały, że instrumenty finansowe, które sprzedają wkrótce stracą na wartości. Mimo to nie poinformowały o tym swoich klientów.