Brytyjczycy nie chcą dofinansowania MFW

Wielka Brytania zadeklarowała wsparcie MFW kwotą 10 mld dol. Opozycja uważa, że te błędna decyzja

Publikacja: 23.04.2012 11:53

Brytyjczycy nie chcą dofinansowania MFW

Foto: Bloomberg

Brytyjski minister finansów, George Osborne zbiera słowa krytyki za to, że zdecydował o dofinansowaniu Międzynarodowego Funduszu Walutowego kwotą 10 mld funtów.

Minister broni się, że te pieniądze jeśli rzeczywiście zostaną wydane, to także w interesie Brytyjczyków. Jego zdaniem pomoc dla Funduszu jest pomocą dla globalnej gospodarki, której częścią jest Wielka Brytania.

Ten kraj jest jednym z kilkunastu, które podczas konferencji Banku Światowego i MFW w ostatni weekend w Waszyngtonie zdecydowały się na wsparcie funduszu nowymi środkami. Z 430 mld dol. deklaracji wsparcia 8 mld dol. gotowa jest wpłacić Polska. Ta decyzja wzbudziła kontrowersje również w naszym kraju.

Brytyjska pozycja zarzuca Osborne, że zdecydował o ogromnych wydatkach w sytuacji, kiedy w kraju są głodne dzieci, podwyższa się wiek emerytalny i rośnie bezrobocie, a kolejne pieniądze przeznaczone na ratowanie strefy euro. Nie mówiąc już o tym, że minister skorzystał z możliwości pominięcia parlamentu w podejmowaniu tej decyzji. Ed Balls z Partii Pracy nie ukrywał, że znacznie skuteczniejsze byłoby, gdyby to sama strefa euro „wycisnęła" więcej środków na ratowanie własnej gospodarki i wyjście z kryzysu. — Cały czas istnieje zagrożenie, że potrzebny będzie kolejny „plasterek" na kłopoty strefy euro, a euroland nadal będzie powstrzymywał się od podejmowania decyzji, które już dawno powinny zapaść — argumentował Balls. Zgodził się, że MFW potrzebuje nowych środków, ale nie na ratowanie bogatych krajów Europy. Podobnego zdania jest dzisiaj większość udziałowców funduszu.

Osborne broni się i zapewnia, że rozwiązanie kryzysu zadłużeniowego pomoże brytyjskiej gospodarce. — Miejsca pracy i wzrost naszego PKB są uzależnione od stabilności gospodarki światowej

, która jest dzisiaj uzależniona od silnego MFW. Ale skoro my w odpowiednim czasie podjęliśmy energiczne działania mające na celu ratowanie własnej gospodarki, teraz stać jest nas na wsparcie funduszu, zamiast ubiegać się o ratunek z tej instytucji — mówił Osborne w wywiadzie dla radia BBC.

Brytyjski parlament już wcześniej zadeklarował gotowość wpłacenia do kasy MFW 40 mld funtów, z czego 30 mld już zostało przekazanych. Gdyby Osborne wyraził gotowość wsparcia, którego kwota przekraczałaby 10 mld funtów, wtedy musiałby zwrócić się o zgodę do parlamentu.

— Przy tym deklaracja wsparcia wcale nie oznacza, że te pieniądze natychmiast trzeba wpłacić do kasy funduszu. Poza tym nie jest to darowizna, ale pożyczka — tłumaczył Osborne, który przy składaniu deklaracji o zwiększeniu dofinansowania MFW miał pełne poparcie rządu i partii.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje