Podpisując umowę z USA w sprawie FATCA, Polska dołączy do niewielkiej grupy dziesięciu państw posiadających takie porozumienia. „Liczba zawieranych umów jest w dużej mierze zależna od możliwości negocjacyjnych administracji amerykańskiej" – tłumaczy Ministerstwo Finansów, zastrzegając, że chęć zawarcia porozumienia z USA deklaruje większość krajów członkowskich UE i OECD.
Jednak szybkie tempo negocjacji wynika też z nacisków polskiego sektora bankowego, które obawia się wpływu regulacji na swoją kondycję.
60 mln zł - Nawet tyle może kosztować każdy z polskich banków wprowadzenie nowych regulacji
– To jedna z najtrudniejszych regulacji nie tylko dla Polski, ale w skali międzynarodowej – mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich (ZBP). – Nasz związek od kilku miesięcy zwracał uwagę na to, że chcemy ograniczyć koszty operacji i dobrze przygotować ją od strony prawnej – dodaje.
Bankowcy, z którymi rozmawiała „Rz", mówią, że wdrożenie ustawy wywoła wiele komplikacji. Niektóre terminy zawarte w FATCA, szczególnie dotyczące prawa spółek, nie odpowiadają polskim realiom.