Program opublikowany na stronach rządowych zawiera siedem podstawowych kierunków: stymulowanie inwestycji nakierowanych na pobudzenie i modernizację produkcji; stymulowanie nowych technologii; stymulowanie zamiany przestarzałych miejsc pracy; stworzenie warunków rozwoju zawodowego dla pracowników; realizacja zadań podnoszących mobilność siły roboczej; działania podnoszące wydajność w firmach z udziałem skarbu państwa (tu jest ona najniższa - red); podniesienie zatrudnienia w małym i średnim biznesie.
By przedsiębiorcom działało się łatwiej, mają zniknąć takie zmory rosyjskiej gospodarki jak skomplikowane procedury odbierania projektów inwestycyjnych (ma być prosto i szybko); łatwiej i prościej będzie uzyskać gwarancje państwa na realizację inwestycji. Niska wydajność w firmach państwowych ma zostać podniesiona przez obniżenie kosztów; podnoszenie kwalifikacji oraz zatrudnianie szefów na kontraktach, gdzie wynagrodzenie jest zależne od wyników.
Mały biznes dostanie 2 letnie wakacje podatkowe, przyznawać je mają regiony, które z kolei dostaną od państwa zwrot nakładów na organizację parków technologicznych, inkubatorów i wolnych stref ekonomicznych.
Zgodnie z zapowiedziami Władimira Putina, do 2020 r w Rosji powinno pojawić się 25 mln wysokowydajnych miejsc pracy. Do 2018 r wydajność na wzrosnąć dwukrotnie, w porównaniu z poziomem 2012 r.