Imprezę zainauguruje w sobotę o godz. 19 projekcja filmu „W kinie życie jest snem”. Dokumentalną biografię Poli Negri nakręcił dwa lata temu Mariusz Kotowski – wykorzystał fragmenty starych filmów oraz wypowiedzi historyków kina i aktorów, którzy współpracowali z polską artystką. Drugą atrakcją wieczoru będzie „Żółty paszport” z 1917 roku. Obraz opowiadający historię młodej dziewczyny żydowskiego pochodzenia, która przyjeżdża na studia do Petersburga, przez wiele lat uznawano za zaginiony. Odnalazł go w prywatnych amerykańskich zbiorach badacz Kevin Brownlow, odrestaurował i sprzedał Filmotece Narodowej. Muzyczną oprawę wieczoru stworzy trio z pianistą Marcinem Mazurkiem, klarnecistą Przemysławem Skałubą i perkusistką Martą Maślanką w składzie.

W następnych dniach pokazane zostaną „Oczy mumii ma” (1918 r.), „Carmen” (1918 r.), „Safona” (1921 r.), „Madame DuBarry” (1919 r.), „Górska kotka” (1921 r.). Także w trakcie tych seansów w rolę taperów wcielą się współcześni muzycy. Program przeglądu uzupełnią filmy dźwiękowe, m.in. „Madame Bovary” i „Decydująca noc”.

A w przerwach między projekcjami w foyer kina oglądać będzie można wystawę „Pola Negri. Legenda kina” przygotowaną przez łódzkie Muzeum Kinematografii. Wiele materiałów, wypożyczonych z amerykańskich i niemieckich kolekcji, pokazanych zostanie w Polsce po raz pierwszy. Zobaczymy plakaty, programy, kartki pocztowe, fotosy z filmów oraz płyty z nagranymi przez aktorkę piosenkami. Ciekawostką będzie metryka urodzenia pokazująca, że Negri była dwa lata starsza, niż przyznawała w swojej autobiografii.

Program przeglądu