Koniec z teoretyzowaniem na temat ESG

Era, gdy czynniki zrównoważonego rozwoju, a dokładnie te związane z oddziaływaniem biznesu na środowisko – (enviromental – E), społeczeństwo (social – S) i ład korporacyjny (governance – G) były dla firm pieśnią przyszłości, dobiegła końca. Przedsiębiorcy nie mogą dłużej odkładać obowiązków sprawozdawczych w tym zakresie na później. Dlaczego?

Publikacja: 05.02.2024 00:10

Koniec z teoretyzowaniem na temat ESG

Foto: AdobeStock

Po pierwsze dlatego, że wprowadzane regulacje wymuszą na biznesie raportowanie kwestii objętych zrównoważonym rozwojem. Raporty ESG dla części firm będą już wymagane za 2024 rok. Po drugie, interesariusze coraz częściej oczekują upublicznienia informacji z obszarów ESG, bo chcą podejmować świadome decyzje, np. inwestycyjne.

Ostatni rok przyniósł niezwykle szybkie i szerokie zmiany w zakresie obowiązków i zakresu raportowania elementów związanych ze równoważonym rozwojem. Te prace są kontynuowane, odbywają się one na poziomie Unii Europejskiej, a odpowiednie przepisy będą implementowane do krajowego porządku prawnego.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił