ESRS: swego rodzaju „zęby” dyrektywy CSRD

Największe spółki giełdowe publikują czynniki zrównoważonego rozwoju począwszy od raportów za rok 2017. Niestety, wymogi regulacyjne zostały skonstruowane w taki sposób, że nie przejęli się nimi ani sprawozdający, ani odbiorcy publikowanych informacji. Dlatego konieczne się okazało opracowanie nowej architektury sprawozdawczej, czyli właśnie ESRS-ów jako pewnego rodzaju „zębów” dyrektywy CSRD.

Publikacja: 05.02.2024 00:10

ESRS: swego rodzaju „zęby” dyrektywy CSRD

Foto: Adobe Stock

Zanim jednak przejdziemy do meritum, warto podeprzeć powyższe informacje konkretnymi danymi. Jak wynika z badania Climate Crisis Awareness (projektu zainicjowanego przez SEG, Bureau Veritas i Fundację Standardów Raportowania ponad sześć lat temu), średnio spółki osiągały w kolejnych latach (2017–2022) odpowiednio: 9,4 proc., 10,3 proc., 18,7 proc., 17,9 proc., 27,1 proc. i 40,2 proc. oceny maksymalnej. Wyraźny w ostatnich latach progres mógłby być powodem do zadowolenia, gdyby nie fakt, że do osiągnięcia oceny maksymalnej wystarczyłoby po prostu spełnienie wymogów określonych przez Komisję Europejską w wytycznych ds. raportowania klimatycznego.

Pozostało 96% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?