ESRS: swego rodzaju „zęby” dyrektywy CSRD

Największe spółki giełdowe publikują czynniki zrównoważonego rozwoju począwszy od raportów za rok 2017. Niestety, wymogi regulacyjne zostały skonstruowane w taki sposób, że nie przejęli się nimi ani sprawozdający, ani odbiorcy publikowanych informacji. Dlatego konieczne się okazało opracowanie nowej architektury sprawozdawczej, czyli właśnie ESRS-ów jako pewnego rodzaju „zębów” dyrektywy CSRD.

Publikacja: 05.02.2024 00:10

ESRS: swego rodzaju „zęby” dyrektywy CSRD

Foto: Adobe Stock

Zanim jednak przejdziemy do meritum, warto podeprzeć powyższe informacje konkretnymi danymi. Jak wynika z badania Climate Crisis Awareness (projektu zainicjowanego przez SEG, Bureau Veritas i Fundację Standardów Raportowania ponad sześć lat temu), średnio spółki osiągały w kolejnych latach (2017–2022) odpowiednio: 9,4 proc., 10,3 proc., 18,7 proc., 17,9 proc., 27,1 proc. i 40,2 proc. oceny maksymalnej. Wyraźny w ostatnich latach progres mógłby być powodem do zadowolenia, gdyby nie fakt, że do osiągnięcia oceny maksymalnej wystarczyłoby po prostu spełnienie wymogów określonych przez Komisję Europejską w wytycznych ds. raportowania klimatycznego.

Pozostało 96% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność