Cyfryzacja stanowi milowy krok w technologii telewizyjnej. Pozwoli m.in. na nadawanie większej liczby programów telewizyjnych, poprawę jakości obrazu i dźwięku, wprowadzenie telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV (High Definition Television).
Proces cyfryzacji sygnału telewizyjnego rozpoczął się w różnych krajach w różnych momentach, ale i przy przyjęciu podobnych modeli. W Wielkiej Brytanii tworzenie naziemnego systemu nadawczego zaczęło się już w 1998 r. i zostało dodatkowo wzmocnione przez stworzenie narodowej satelitarnej platformy cyfrowej FreeSat (powstała z inicjatywy publicznej telewizji BBC i ITV).
Podobny model zastosowała Austria, w której cyfrowa telewizja naziemna dociera do ok. 20 proc. gospodarstw domowych, dzięki zaś wykorzystaniu drogi satelitarnej sygnał cyfrowy dociera do wszystkich obywateli. Tutaj również inicjatorem powstania platformy cyfrowej była publiczna telewizja ORF.
Zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej państwa członkowskie powinny wyłączyć naziemne nadawanie analogowe do 2012 r. Wiele krajów – m.in. Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Holandia, Niemcy, Szwecja, Malta i Włochy – wyłączy nadawanie analogowe na długo przed upływem tego terminu. Niestety, w tym gronie nie będzie Polski, która planuje zakończyć cyfryzację naziemnej telewizji do 31 lipca 2013 r.
Co zaś z drogą satelitarną? Nie można się przecież oszukiwać, że droga naziemna zapewni dotarcie z sygnałem cyfrowym do każdego zakątka kraju. Otwarte pozostaje pytanie, jak ma przebiegać cyfryzacja pozostałej części kraju.