Poważne zmiany szykują się w tzw. ogólnokrajowych szkoleniach otwartych z programu Kapitał Ludzki. O dotacje z tego działania mogą ubiegać się firmy szkoleniowe, które organizują kursy dla pracowników z różnych przedsiębiorstw. - Chcemy lepiej ukierunkować unijne wsparcie, tak by przyczyniało się do rozwoju kadr nowoczesnej, opartej na wiedzy gospodarki - wyjaśnia Paweł Chorąży, dyrektor Europejskiego Funduszu Społecznego w resorcie rozwoju regionalnego.

I tak dotacje przyznawane w konkursach od przyszłego roku mają trafiać na ściśle określone projekty. Mają to być szkolenia albo z zakresu umiejętności technicznych albo z zakres tzw. kompetencji społecznych dla pracowników o wykształceniu technicznym (wyższym lub średnim). Obecnie wśród projektów otwartych, które są dofinansowywane z UE dominują raczej ogólne szkolenia z zakresu zarządzania, sprzedaży, negocjacji, języków obcych czy wszelkiego rodzaju kursy dla menedżerów.

- Planowane zmiany to poważne ograniczenie dostępu do dotacji szkoleniowych - komentuje Marzena Chmielewska, ekspert ds. funduszy UE w Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. - Ale idą w bardzo dobrym kierunku, unijne pieniądze na szkolenia pracowników powinny być wydawane bardziej efektywnie - dodaje. Podkreśla, że bez zmian pozostają dotacje na tzw. szkolenia zamknięte, dzięki którym można organizować konkursy skrojone na potrzeby konkretnego przedsiębiorstwa.

Na lata 2007-2013 w programie Kapitał Ludzki mamy na ogólnopolskie szkolenia dla pracowników (działanie 2.1.1) ok. 374 mln euro, z czego na projekty otwarte przeznaczonych jest ok. 40 proc. Szkolenia z zakresu umiejętności technicznych mają dotyczyć takich dziedzin jak np. automatyka i robotyka, energetyka, fizyka, informatyka, matematyka, mechanika i budowa maszyn, mechatronika, ochrona środowiska, wzornictwo, itp. Z kolie kompetencji społecznych mają się uczyć osoby m.in. po kierunkach: architektura i urbanistyka, biocybernetyka, biotechnologia, informatyka, mechanika, metalurgia, telekomunikacja czy włókiennictwo.