TVP
prowadzi z
Emitelem
negocjacje w sprawie technicznej obsługi I multipleksu (MUX) naziemnej telewizji cyfrowej. Proces wydłużają spory. Dziś np. rusza przed
Krajową Izbą Odwoławczą
Aktualizacja: 27.02.2012 14:08 Publikacja: 29.06.2011 10:00
TVP
prowadzi z
Emitelem
negocjacje w sprawie technicznej obsługi I multipleksu (MUX) naziemnej telewizji cyfrowej. Proces wydłużają spory. Dziś np. rusza przed
Krajową Izbą Odwoławczą
rozprawa TVP i spółki
Info-TV-FM
, która kwestionuje legalność wyboru operatora dla MUX I przez TVP z tzw. wolnej ręki. Stawką są duże pieniądze za emisję sygnału I MUX oraz pojawienie się na platformie DVB-T czterech nowych kanałów telewizyjnych.
Mimo protestów ze strony konkurencji, TVP prowadzi negocjacje z Emitelem. - Procedura trwa, spodziewamy się rozstrzygnięcia do końca przyszłego tygodnia - mówi Joanna Stępień-Rogalińska, rzecznik TVP.
Publiczny nadawca zaprosił Emitela do rozmów 8 czerwca. Współpracuje z nim już przy nadawaniu w ramach MUX III. Pomysł TVP był taki, by uniknąć długotrwałego przetargu i po prostu rozszerzyć umowę z Emitelem. Nie podoba się to jednak konkurencji. Info-TV-FM w kwietniu zaskarżyło sprawę do Urzędu Zamówień Publicznych, a w czerwcu, już po opublikowaniu przez TVP ogłoszenia o negocjacjach, złożyło oficjalne pismo do Krajowej Izby Odwoławczej.
Zdaniem Info-TV-FM TVP nie może wybrać operatora nowych kanałów z tzw. wolnej ręki. Według niej przepisy dopuszczają rozszerzenie umowy zawartej w wyniki przetargu w trzy lata po jej zawarciu, ale tylko gdy mowa o usługach uzupełniających, i gdy umowa od początku przewidywała taką możliwość. Według Info-TV-FM nadawanie zupełnie nowych kanałów na zupełnie nowych częstotliwościach nie jest działaniem uzupełniającym. Info-TV-FM też chciałoby starać się o kontrakt z TVP. Chodzi o niemałe pieniądze. Dziesięcioletnia umowa Emitela na obsługę cyfrowych stacji TVP opiewa na 615,7 mln zł.
TVP podaje inne fakty. – Kiedy podpisywaliśmy umowę z Emitelem, zapisaliśmy w niej możliwość rozszerzenia jej – mówił Juliusz Braun, prezes TVP, w maju na Ogólnopolskiej Konferencji Operatorów Komunikacji Elektronicznej w Jachrance. - Chcemy by ta usługa była dostępna na terenie całego kraju na Euro 2012, a będziemy się starali uruchomić ją wcześniej – dodawał.
W marcu TVP zapowiadała start najważniejszego pakietu cyfrowej telewizji naziemnej (MUX I) w wakacje i zbudowanie znacznej części jego ogólnopolskiego zasięgu do października. Na Euro 2012 pakiet zawierający oprócz TVP1, TVP2 i TV Info także cztery nowe stacje: Eskę TV, ATM Rozrywka TV, UTV i Kino Polska Nostalgia miał obejmować zasięgiem cały kraj. Na start pakietu w wakacje raczej nie ma już co liczyć. Być może zacznie działać jesienią tego roku.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: rpkom.pl
Tempo odchodzenia od węgla w energetyce jest uzależnione od możliwości zapewnienia podstawy systemu, która będzie stabilizować pogodozależne źródła odnawialne do czasu uruchomienia elektrowni jądrowej. Taką rolę może pełnić gaz.
Globalny rynek technologii medycznych, wspierany przez inwestycje i nowoczesne programy, dynamicznie rośnie. Jednym z takich działań jest nabór „Ścieżka SMART” finansowany z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. Stworzyliśmy hydrożel do hodowli komórkowych. Jest to narzędzie przydatne w badaniach nad nowymi lekami – mówi Marcin Krzykawski, prezes Real Research.
Transformacja powinna być prowadzona według planu nakreślonego na wiele lat do przodu, a nie według harmonogramu wyborczego. Powinien się w nią w jak największym stopniu angażować kapitał prywatny, by pomoc publiczna trafiała do inwestycji o największych ryzykach.
Od technologii nie da się uciec. Zamiast jednak z nią walczyć, trzeba wykorzystać możliwości, jakie one daje – zarówno samym bankom, jak i osobom korzystającym z ich usług.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W trakcie przewodnictwa w Unii polski rząd musi przekonać kraje „27”, że tylko integrując produkcję uzbrojenia, może wygrać wyścig zbrojeń z Rosją.
Jeśli rząd weźmie Polsat i TVN pod prawną ochronę, próby ich wrogiego przejęcia byłyby znacznie utrudnione. I to mimo wątpliwości prawnych wokół tego, czy telewizję można tak chronić.
Zapowiedź premiera Donalda Tuska wpisania TVN oraz Polsatu na listę spółek strategicznych wywołała szereg komentarzy odnośnie do legalności ograniczenia swobody sprzedaży prywatnej inwestycji. W debacie pojawiło się szereg prawniczych nonsensów natomiast zabrakło wątków faktycznie istotnych, które mogą wywołać spory zarówno w tym jak i podobnych przypadkach.
Wysoce ryzykowne jest zamieszczenie Polsatu i TVN w wykazie firm strategicznych Polski na podstawie rozporządzenia z uwagi na wtórną w tym stanie faktycznym działalność telekomunikacyjną, a nie podstawową – medialną (audiowizualną).
Na konflikcie o telewizje TVN i Polsat może stracić koalicja rządząca, bo niekoniecznie z działaniami ocenianymi przez część obywateli jako cenzura będzie jej do twarzy – uważa politolog, prof. Uniwersytetu Warszawskiego, Rafał Chwedoruk,
Rząd Donalda Tuska chroni swoich sojuszników. Ale zarazem trudno dyskutować z faktem, że w dobie wojen hybrydowych jest to ważne dla polskiej demokracji.
Wieść gminna niosła, że amerykański Warner Bros Discovery zamierza sprzedać TVN Węgrom lub Czechom. Ale ja się z decyzji premiera cieszę. Dopisuję ją do mojej prywatnej listy „kamieni milowych” na drodze do przywrócenia praworządności w Polsce.
Zapowiedź umieszczenia telewizji TVN i Polsat na liście polskich firm strategicznych to symbol czasów, w których przyszło nam żyć. Coś, co wczoraj wydawałoby się niemożliwe, jutro może być oczywiste.
Premier Donald Tusk w czasie wspólnej konferencji prasowej z premierem Estonii Kristenem Michalem zapowiedział dopisanie TVN i Polsatu do wykazu firm strategicznych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas