Po zmianie systemu nadawania naziemnej telewizji na cyfrowy kłopoty z odbieraniem naziemnej telewizji cyfrowej ma ponad pół miliona osób (to ok. 1,5 proc. populacji Polski). Niecałe pół miliona nie może odbierać stacji nadawanych na MUX I (czyli Polo TV, Eski TV, ATM Rozrywki, TTV, TV Trwam oraz TVP1 i TVP2), 580 tys. nie ma możliwości odbierania sygnału MUX II ( Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, Puls 2, TV4 i TV6), a 214 tys. widzów nie może sobie włączyć naziemnie pakietu stacji TVP, czyli MUX III ( TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia i TVP Rozrywka). Część z potencjalnych widzów NTC nie odbiera sygnału jednego multipleksu, część: dwóch, ale są i tacy, którzy nie odbierają sygnału DVB-T w ogóle.
MAiC: zasięgi multipleksów są zgodne z wymogami ustawy
Do KRRiT napłynęły w tej sprawie skargi, więc w lutym zaapelowała do Urzędu Komunikacji Elektronicznej i resortu administracji i cyfryzacji, o pochylenie się nad tym problemem. - Przeprowadzone przez UKE analizy symulacyjne potwierdzają potrzebę uruchomienia dalszych stacji nadawczych dla multipleksu pierwszego i multipleksu drugiego, tak jak to miało miejsce w przypadku multipleksu trzeciego. Uruchomienie nowych stacji nadawczych to jedyne skuteczne rozwiązanie problemów z dostępem do sygnału multipleksów 1 i 2, jednak sytuację komplikuje fakt, iż za decyzją taką musi stać zgoda wszystkich nadawców programów danego multipleksu, którzy musieliby solidarnie ponieść koszty tego przedsięwzięcia – podała KRRiT.
W odpowiedziach przesłanych rpkom.pl Artur Koziołek, rzecznik MAiC, podkreśla, że po przejściu na cyfrowe nadawanie zasięgi wszystkich trzech multipleksów są wyższe niż wcześniej i zgodne z przepisami. - Zasięg MUX I oraz MUX II powinien wynosić co najmniej 95 proc. populacji kraju. Powinny też zostać odtworzone zasięgi programów, jakie były rozpowszechniane analogowo. Zgodnie z wynikami analiz UKE, pokrycie MUX I wynosi 98,7 proc. populacji kraju, MUX II – 98,5 proc. populacji kraju, czyli zasięgi te są znacznie wyższe od wymogów ustawowych. W związku z powyższym ani minister administracji i cyfryzacji ani prezes UKE nie posiadają uprawnień, aby narzucić nadawcom uruchomienie dodatkowych stacji nadawczych – podaje. Sygnał MUX III dociera do 99,5 proc. Polaków.
Nie będzie doświetleń z satelity
W resorcie nie ma też pomysłu, za którym lobbuje operator satelitarny
SES Astra