Studenci Politechniki Warszawskiej: Rafał Graczyk i Grzegorz Miziołek, są współautorami międzynarodowego sukcesu, jakim było umieszczenie na orbicie studenckiego satelity. Inżynierią kosmiczną zajęli się przez przypadek: Grzegorza zainteresował tematem kolega, Rafał zaczął pracę nad zagadnieniem w kole naukowym. – A teraz droga do międzynarodowej kariery stoi przed nami otworem – mówi Rafał.

Pięć lat temu studenci zgłosili się do projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej budowy studenckiego satelity, a trzy lata temu założyli firmę Space Technologies R&D, która była podwykonawcą studenckiego satelity. – Większość firm z naszej branży zaczyna od zwykłego lotnictwa, a my już mamy za sobą projekt kosmiczny – cieszą się studenci, którzy z powodu nadmiaru zajęć wciąż nie skończyli studiów.

Na największej uczelni północno-wschodniej Polski Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim działa aż 141 kół naukowych. Najwięcej jest ich na wydziałach: Humanistycznym – 28, Nauk Społecznych i Sztuki – 20, oraz Prawa i Administracji – 15. – Członkowie kół naukowych uczestniczą w seminariach organizowanych przez naszą uczelnię, a także inne ośrodki akademickie – informuje Wioletta Ustyjańczuk, rzecznik uczelni.

Daniel Plawgo jest studentem trzeciego roku informatyki na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. – Na wydziale założyliśmy Koło Naukowe Net, wspierane przez Microsoft. W całej Polsce jest ponad 50 takich kół. Firma wspiera młodych naukowców książkami o tematyce informatycznej – opowiada młody informatyk. W grupie zarejestrowanych jest 50 osób. Spotykają się raz lub dwa w tygodniu. – Zajmujemy się nowoczesną technologią informatyczną. Każdy z członków ma za zadanie zrobić prezentację na jeden temat. Dzięki temu poznajemy nowoczesne rozwiązania w informatyce i nowe technologie – mówi Daniel. Poza tym raz w roku Net organizuje konferencję naukową, w czasie której studenci przedstawiają swoje osiągnięcia i pomysły. Wszystkie spotkania rejestrowane są na stronie codeguru.pl, na razie w formie zapowiedzi.

W ubiegłym roku akademickim koła naukowe UWM zorganizowały seminaria i konferencje na wydziałach. I tak np. Koło Naukowe Marketingu przygotowało konferencję na temat „Marketing w sporcie”, w której wzięli udział m.in. Czesław Lang i Paweł Papke, a Koło Naukowe Pedagogów wspólnie z Helsińską Fundacją Praw Człowieka zorganizowało Objazdowy Festiwal Praw Człowieka. Z kolei Koło Naukowe Filologii Polskiej zaproponowało seminarium na temat „Co cepry jedzą i gdzie śpią”. – Sukcesem zakończył się udział naszej studentki Julii Górniewicz w międzynarodowym Konkursie Technologicznym Microsoft Imagine Cup 2007. Zdobyła tam pierwsze miejsce w kategorii film krótkometrażowy – chwali uczelnię Wioletta Ustyjańczuk.

W Wyższej Szkole Policji w Szczytnie działa tylko jedno koło naukowe: Koło Nauk Penalnych w Instytucje Prawa. Powstało w maju ubiegłego roku, a udział w jego działalności zadeklarowało 150 słuchaczy. – Studenci pogłębiają znajomość prawa karnego materialnego i procesowego. Monitorują zmiany przepisów, poznają nowości oraz nowe rozwiązania prawne – mówi Marcin Piotrowski, rzecznik uczelni. Rzecznik zapewnia, że w najbliższym czasie w WSPol. w Szczytnie powstaną koła fotograficzne oraz plastyczne.– Dla uczestników szkoleń podstawowego i innych organizujemy zawody sportowe, zarówno w grach zespołowych, jak i indywidualnych: w piłce plażowej, biegach przełajowych czy strzelaniu – dodaje Piotrowski.

W Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Elblągu słuchacze mogą rozwijać swe zainteresowania poprzez spotkania o tematyce informatycznej. Na uczelni prowadzone są też warsztaty w ramach zajęć teatralnych. – Nasi studenci mogą też rozwijać swe zdolności literackie podczas dodatkowych zajęć z języka pisanego – informuje Aleksandra Olszewska z NKJO. Dodaje, że wszystkie te formy cieszą się sporym zainteresowaniem wśród słuchaczy, a np. ludzie biorący udział w spotkaniach grupy teatralnej przedstawiali swój spektakl na deskach elbląskiego teatru. – I przypadli do gustu elbląskiej publiczności – mówi Olszewska. Uważa, że czynny udział w kołach zainteresowań czy kołach naukowych pomaga w późniejszym zdobyciu atrakcyjnej pracy. – Studenci są bardziej aktywni, ich twórcze pomysły przekładają się zarówno na jakość nauki w kolegium, jak i na późniejszą pracę zawodową – twierdzi.

Zdaniem Olgi Leonowicz z firmy doradztwa personalnego Bigram, sama działalność w kole naukowym to zbyt mały atut na rynku pracy. – Ale jeśli dołożymy do niej staże czy praktyki, to zostanie dostrzeżona przez pracodawców. Będzie kolejną wartością dodaną – mówi konsultantka z firmy Bigram.