Uczelnia Rydzyka wykształci lekarzy. Jest zgoda MEiN

Ruszyła rekrutacja na studia medyczne w Toruniu. Przyszłych lekarzy wykształci uczelnia ojca Rydzyka. Obecnie na tej uczelni kształcą się pielęgniarki.

Publikacja: 19.09.2023 12:53

Uczelnia ojca Rydzyka będzie mogła uruchomić studia medyczne

Uczelnia ojca Rydzyka będzie mogła uruchomić studia medyczne

Foto: PAP/Tytus Żmijewski

Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało na platformie X (dawny Twitter) o tym, że prawo do kształcenia lekarzy dostały kolejne dwie uczelnie. Jedną z nich jest Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Drugą – Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. „Miło nam poinformować, że stale zwiększamy liczbę miejsc na studiach na kierunkach lekarskich” – napisało ministerstwo.

Do tej toruńska uczelnia miała prawo kształcić jedynie pielęgniarki – zarówno na kierunku licencjackim jak i magisterskim.

Rydzyk popędzał Czarnka

Nie wiadomo, czy obecna decyzja ma związek z krytyką ministra Przemysława Czarnka przez ojca Rydzyka. 6. września duchowny odniósł się do tej sprawy na antenie własnej rozgłośni, zarzucając ministrowi opieszałość w tej sprawie.

- Przepraszam, że tak przy panach powiem, ale nawet, powiedziałbym, nie zawsze nam to tak idzie, jak innym obywatelom idzie w tych urzędach. Ja bardzo szanuję pana ministra Czarnka, ale - pierwszy raz to mówię - jestem do pewnego stopnia rozczarowany. Tak długo prosimy o wydział lekarski… Jeżeli robimy błędy jakieś w dokumentach, to niech nam powiedzą. Od czego ma tych dyrektorów? A jak ma tych dyrektorów do niczego, to przegonić to! Przegonić, to nie jest synekura, że będzie sobie siedział. Każdy ma pracować dobrze. My w Radiu Maryja nie trzymamy szkodników czy takich, którzy nam jakoś tak wkładają kij w szprychy - powiedział zakonnik.

Toruńska uczelnia już rozpoczęła rekrutację kandydatów na przyszłych lekarzy. „Medycyna wreszcie w Grodzie Kopernika. Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu po długich wieloetapowych staraniach oraz spełnieniu wszystkich wymogów będzie kształcić przyszłych lekarzy” – podała w poniedziałek wieczorem Telewizja Trwam.

Czytaj więcej

Zmiany w kształceniu pielęgniarek i położnych

Na studia wcale nie tak trudno

Medycyna to jeden z priorytetowych kierunków. Jej uruchamianie ma zapobiec problemom z niedoborem lekarzy. Od nowego roku akademickiego 2023/2024 lekarzy będą kształcić 32 uczelnie. Miejsc jest ok. 11 tys.

Obecne przepisy pozwalają na uruchomienie kierunku medycznego nie tylko na państwowych, ale także prywatnych uczelniach. Wymagania nie są zbyt wygórowane - by kształcić lekarzy wystarczy zatrudnienie tylko 12 nauczycieli medycyny lub nauk o zdrowiu.

Czy to dobre rozwiązanie? Zdaniem wielu lekarzy jest to obniżenie jakości kształcenia medycznego w Polsce. Zwraca się także uwagę na to, że wiele uczelni uruchamiających studia medyczne nie ma odpowiedniego zaplecza a studenci będą musieli dojeżdżać na zajęcia i praktyki wiele kilometrów.

Konsumenci
Rzecznik generalny TSUE o restrukturyzacji Getin Banku: ocenić musi polski sąd
Praca, Emerytury i renty
Rząd ma problem z emeryturami. Trybunał wymusił kosztowne zmiany
Prawo dla Ciebie
Miliony z Funduszu bez konkursów. Eksperci są pewni: Ziobro złamał konstytucję
Podatki
Skarbówka będzie łapać już tylko prawdziwych oszustów
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Sądy i trybunały
SN dopuszcza piętrowe wyłączenia sędziów
Płace
Ostatnia taka podwyżka pensji. W przyszłym roku czeka nas rewolucja