Afera wizowa. MSZ opublikował komunikat. Jedna osoba straciła pracę. Nieoficjalnie: Będzie orędzie Tomasza Grodzkiego

Dyrektor Biura Prawnego i Zarządzania Zgodnością MSZ, Jakub Osajda, został odwołany ze stanowiska i rozwiązano z nim umowę o pracę - podaje MSZ w wydanym komunikacie. Orędzie ws. afery wizowej ma w piątek wygłosić w TVP marszałek Senatu, Tomasz Grodzki.

Aktualizacja: 15.09.2023 12:21 Publikacja: 15.09.2023 11:02

Siedziba MSZ

Siedziba MSZ

Foto: Adobe Stock

"W związku z trwającymi ustaleniami w sprawie nieprawidłowości w procesie wydawania wiz Minister Spraw Zagranicznych zdecydował (...) zwolnić ze stanowiska i rozwiązać umowę o pracę z dyrektorem Biura Prawnego i Zarządzania Zgodnością MSZ Jakubem Osajdą" - czytamy w komunikacie.

Czytaj więcej

Płatna protekcja przy polskich wizach. Kto był „mózgiem” procederu i kto usłyszał zarzuty?

MSZ wypowiada umowy firmom outsourcingowym

MSZ informuje też o przeprowadzeniu "nadzwyczajnej kontroli i audytu w Departamencie Konsularnym Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz wszystkich placówkach konsularnych RP".

MSZ zdecydował się też "wypowiedzieć umowy wszystkim firmom outsourcingowym, którym od 2011 r. powierzone zostały zadania związane z przyjmowaniem wniosków wizowych w wyniku zamknięcia 31 placówek decyzją ówczesnego szefa resortu Radosława Sikorskiego".

- Niech sobie PiS swojej korupcji nie próbuje przykrywać decyzjami sprzed kilkunastu lat. Aby otwierać placówki w miejscach priorytetowych: Winnica, Sewastopol, Donieck, zamykałem placówki tam, gdzie czynności konsularnych albo polskich interesów po prostu nie było - np. w Zimbabwe czy Kostaryce. To stały proces dostosowywania mapy polskich placówek do polskich interesów - skomentował ten ostatni fragment oświadczenia były szef MSZ, Radosław Sikorski (dziś europoseł KO).

Afera wizowa zaczęła się od dymisji wiceszefa MSZ, Piotra Wawrzyka. Jakub Osajda jest drugą osobą w MSZ, która straciła pracę po nagłośnieniu afery.

Czytaj więcej

Za co Wawrzyk stracił stanowisko wiceszefa MSZ? W tle fałszywi filmowcy z Indii

Wiceminister Piotr Wawrzyk - jak podał Onet - został zdymisjonowany, ponieważ pomógł swoim współpracownikom stworzyć nielegalny kanał przerzutu imigrantów z Azji i Afryki przez Europę do Stanów Zjednoczonych. Z publikacji Onetu wynika, że Wawrzyk przygotowywał listy osób, którym wizy miały być przyznawane w pierwszej kolejności, po czym przekazywał je konsulom. W ramach takiego procederu wizy do Polski mieli - jak pisze Onet - dostać fałszywi filmowcy z Indii, którzy odnaleźli się potem na granicy USA z Meksykiem.

Afera wizowa: Są już pierwsze aresztowania

W czwartek pełnomocnik rządu do spraw bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn oświadczył, że pierwsze sygnały dotyczące nieprawidłowości w wydawaniu wiz dotarły do CBA już w lipcu 2022 roku.

W marcu 2023 roku wszczęte zostało śledztwo w sprawie płatnej protekcji przy przyśpieszaniu procedur wizowych w przypadku kilkuset wniosków wizowych składanych w ciągu półtora roku.

Czytaj więcej

Afera wizowa: Trzy osoby aresztowane, siedem usłyszało zarzuty

W toku śledztwa prokurator ustalił, że nieprawidłowości dotyczyły polskich placówek dyplomatycznych w Hongkongu, Tajwanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Indiach, Arabii Saudyjskiej, Singapurze, Filipinach i Katarze, tym samym nie dotyczą one krajów afrykańskich. Zastępca dyrektora departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej Daniel Lerman dodał, że więcej niż połowa wspomnianych wniosków została rozpatrzona odmownie.

Podczas konferencji prasowej Żaryn i Lerman przekazali, że w sprawie tzw. afery wizowej siedem osób usłyszało zarzuty, trzy osoby zostały tymczasowo aresztowane. Według przekazanych w czwartek informacji wśród osób, które usłyszały zarzuty, nie ma urzędników państwowych.

Kontrolę w MSZ, w związku z aferą wizową, zapowiedział już NIK.

Trzecia droga wzywa do dymisji Zbigniewa Raua i dymisji Mateusza Morawieckiego

W piątek liderzy Trzeciej Drogi, Szymon Hołownia zażądali zwołania przez prezydenta Andrzeja Dudę Rady Bezpieczeństwa Narodowego w związku z aferą wizową.

- To jest handel bezpieczeństwem, to nie jest handel wizami. Oni handlowali polskim bezpieczeństwem i przehandlowali polskie bezpieczeństwo - mówił lider PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

- To nie jest afera korupcyjna. To jest afera przemytnicza. I to jest w tym wszystkim najbardziej przerażające - wtórował mu Szymon Hołownia.

Hołownia mówił też, że "przemytnictwo ludzi w polskim rządzie to rzecz, o której nie można było pomyśleć przez ostatnich 30 lat".

Hołownia stwierdził, że oprócz Raua do dymisji powinien podać się też premier, jako zwierzchnik szefa MSZ.

Trzecia Droga wezwała też do zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu oraz dymisji szefa MSZ, Zbigniewa Raua.

Z kolei poseł KO, Michał Szczerba przekonywał w Sejmie, że minister Rau otrzymywał zgłoszenia o nieprawidłowościach w procesie przyznawania wiz. - Minister Rau nadzorował wszystko. On nadzorował Piotra Wawrzyka. Jego odpowiedzialność jest bezsprzeczna. To co jest istotne w tej chwili to to, że są wypowiadane umowy. Wszystkie umowy, które są dziś wypowiadane, były podpisane przez ekipę PiS po 2015 roku - podkreślał.

Afera wizowa: W piątek o 20:00 orędzie marszałka Senatu w TVP?

Tymczasem - według informacji Wirtualnej Polski - orędzie ws. afery wizowej wygłosi w piątek o godzinie 20 w TVP marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Grodzki, wygłaszając orędzie w TVP (ma do tego prawo jako trzecia osoba w państwie, w przeszłości Grodzki kilka razy z tego uprawnienia korzystał).

Cytowana przez Wirtualną Polskę osoba z otoczenia Grodzkiego mówi, że wygłoszenie orędzia to "jedyna droga, by prawda na temat afery wizowej mogła dotrzeć do wszystkich Polaków".

"W związku z trwającymi ustaleniami w sprawie nieprawidłowości w procesie wydawania wiz Minister Spraw Zagranicznych zdecydował (...) zwolnić ze stanowiska i rozwiązać umowę o pracę z dyrektorem Biura Prawnego i Zarządzania Zgodnością MSZ Jakubem Osajdą" - czytamy w komunikacie.

MSZ wypowiada umowy firmom outsourcingowym

Pozostało 95% artykułu
Dyplomacja
Gen. Waldemar Skrzypczak o słowach Mateusza Morawieckiego: To po prostu działanie antypolskie
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Dyplomacja
Kreml komentuje spór między Polską a Ukrainą. "Napięcie będzie się pogłębiać"
Dyplomacja
Andrzej Duda łagodzi konflikt z Ukrainą. Mówi o "sojuszu na setki lat"
Dyplomacja
Co Ukraińcy sądzą o słowach Mateusza Morawieckiego o broni dla Ukrainy?
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Dyplomacja
Wołodymyr Zełenski mówi o "nowym poziomie jedności z USA". "Historyczna rzecz"
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej