Reklama
Rozwiń

Mularczyk: Niemiecka odpowiedź na notę ws. reparacji absurdalna, nielogiczna, kuriozalna, lekceważąca

Niemiecka „taktyka” w sprawie reparacji jest dla Polski korzystna, a odpowiedź rządu RFN na polską notę „pokazuje, że w oficjalnej korespondencji Niemcy nie mają żadnych argumentów, a takimi działaniami naruszają nie tylko podstawowe prawa logiki, ale też pokazują, że nie mają czym się bronić” - ocenił wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk.

Publikacja: 07.01.2023 09:52

Mularczyk: Niemiecka odpowiedź na notę ws. reparacji absurdalna, nielogiczna, kuriozalna, lekceważąca

Foto: PAP/Piotr Nowak

qm

Nie będzie negocjacji z Polską o zadośćuczynieniu za zniszczenia i zbrodnie drugiej wojny światowej - uznał niemiecki rząd w nocie przekazanej we wtorek polskiemu MSZ. „Rząd Rzeczypospolitej Polskiej będzie kontynuował wysiłki zmierzające do uregulowania należności wynikających z niemieckiej agresji i okupacji w latach 1939-1945” - zakomunikował w oświadczeniu resort spraw zagranicznych.

Do sprawy niemieckiej odpowiedzi odniósł się w piątek wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk, pełnomocnik rządu do spraw odszkodowań za szkody wyrządzone agresją i okupacją niemiecką w latach 1939-1945. - Przede wszystkim należy stwierdzić, że ta niemiecka nota jest absurdalna i nielogiczna. Oni twierdzą, że sprawa jest zamknięta w sytuacji, gdy ta sprawa przez stronę Polską nigdy nie została wcześniej otwarta w relacjach polsko-niemieckich. Żadnych bilateralnych spotkań ani negocjacji w tej sprawie nigdy nie było. Dopiero wysłanie noty 3 października otworzyło ten proces. Niemcy nie mogą więc zamknąć sprawy, która nigdy nie była wcześniej otwarta. Z tego punktu widzenia można więc powiedzieć, że jest to odpowiedź wręcz kuriozalna - powiedział w rozmowie z fronda.pl, dodając, że „sama też objętość treściowa tej odpowiedzi mieszcząca się na jednej kartce A4 jest zupełnie niepojęta”.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Dyplomacja
Kiedy Aleksander Łukaszenko uwolni Andrzeja Poczobuta? Polacy z Białorusi liczą na Donalda Trumpa
Dyplomacja
Emmanuel Macron przerywa izolację Władimira Putina. O czym rozmawiali przywódcy Francji i Rosji?
Dyplomacja
Prezydent Andrzej Duda w pożegnalnej podróży do Kijowa. „Przez wszystkie te lata stałem przy Ukrainie"
analizy
Rusłan Szoszyn: Sojusznicy Władimira Putina jak w nieudanym małżeństwie. Boją się konsekwencji rozstania
Dyplomacja
Nieoficjalnie: Oto propozycje USA dla Iranu. Na stole są miliardy dolarów