Niemcy: Kościół zgodził się na jednorazowe odszkodowania dla ofiar księży-pedofilów

Ofiary wykorzystywania seksualnego w niemieckim Kościele katolickim otrzymają jednorazowe odszkodowania w wysokości do 50 tysięcy euro (ponad 226 tys. zł). Poszkodowani krytykują wyznaczenie limitu.

Aktualizacja: 25.09.2020 12:48 Publikacja: 25.09.2020 11:41

Niemcy: Kościół zgodził się na jednorazowe odszkodowania dla ofiar księży-pedofilów

Foto: AdobeStock

Takie rozwiązanie dla ofiar księży-pedofilów uzgodnili wczoraj niemieccy biskupi. Poszkodowania, niezależnie od tego, czy już wcześniej otrzymali jakieś zadośćuczynienie, czy nie, będą mogli składać wnioski od 2021 r.  – poinformował przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, bp Georg Baetzing.

Wysokość jednorazowego odszkodowania dla każdej z ofiar indywidualnie określi niezależne gremium. Będą w nim zasiadać eksperci z dziedziny medycyny, prawa, psychologii i pedagogiki, ale niebędący pracownikami Kościoła.

Jak pisze Deutsche Welle, nie chodzi o odszkodowanie za aktualne czyny, a raczej te przestępstwa na dzieciach i młodzieży,  które były przez dziesięciolecia systematyczne tuszowanie przez Kościół.

Przy ustaleniu limitu wysokości świadczeń Kościół katolicki w Niemczech kierował się wyrokami sądowymi w takich sprawach. Oprócz odszkodowania w maksymalnej wysokości 50 tys. euro, ofiary mogą wystąpić o zwrot kosztów terapii.

Wyznaczenie górnej granicy świadczeń skrytykował rządowy pełnomocnik ds. nadużyć Johannes-Wilhelm Roerig. W jego ocenie w ciężkich przypadkach nie wystarczy 50 tys. euro. Również sami poszkodowani krytykują decyzję episkopatu. Rzecznik inicjatywy „Eckiger Tisch" Matthias Katsch, powiedział, że „prowadzi ona na manowce". Inicjatywa potwierdziła swoje ubiegłoroczne żądanie: odszkodowania w wysokości 40-400 tys. euro, zgodnie z zaleceniem niezależnej grupy roboczej powołanej przez episkopat.

Deutsche Welle, przypomina dane z raportu przedstawionego dwa lata temu przez Konferencję Episkopatu Niemiec: w latach 1946-2014 co najmniej 1670 duchownych katolickich wykorzystało 3677 nieletnich, w większości przypadków chłopców. Przypuszcza się jednak, że wiele przypadków nie zostało nigdy zgłoszonych.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
20 lat Polski Wschodniej w Unii Europejskiej