Reklama
Rozwiń

Czy publiczna zapowiedź pozwu może naruszyć dobra osobiste? Jest decyzja sądu

Stołeczny Sąd Apelacyjny podtrzymał wyrok oddalający powództwo Desa Unicum wobec Desa Sp. z o.o. dotyczący naruszenia dóbr osobistych pierwszej spółki przez zapowiedź podjęcia kroków prawnych przeciw niej przez tę drugą. W tle jest spór o prawo do nazwy.

Publikacja: 19.04.2025 12:57

Dom aukcyjny Desa Unicum w Warszawie

Dom aukcyjny Desa Unicum w Warszawie

Foto: PAP/Radek Pietruszka

DESA to państwowe przedsiębiorstwo zajmujące się handlem dziełami sztuki i antykami, które w 1991 r. zostało podzielone na dwie spółki: DESA Dzieła Sztuki i Antyki Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie (zwana Desą Krajową lub krakowską) a DESA S.A. z siedzibą w Warszawie (Desa Unicum lub warszawska).

Spór toczy się o prawo do posługiwania się przez Desa Unicum nazwą „DESA” bez dodatku „Unicum”. W 2021 r. gdy  spółka ta planowała wejść na giełdę, na łamach „Parkietu” pojawił się tekst z wypowiedzią Małgorzaty Lalowicz, ówczesnej prezes zarządu Desy Krajowej, w którym wspomniała ona, że w związku z brakiem rezultatu rozmów ugodowych w tym sporze, reprezentowana przez nią spółka „podejmuje kroki prawne mające na celu ochronę swoich praw w oparciu o ustawę o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz ustawę prawo własności przemysłowej” oraz nie wyklucza „w najbliższym czasie wystąpienia na drogę postępowania sądowego”. 

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono