Epidemia zaskoczyła Polaków. Konsumenci nie spodziewali się kryzysu

Jeszcze kilka dni przed wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce konsumenci byli w bardzo dobrych nastrojach, planowali duże wydatki.

Aktualizacja: 18.03.2020 09:50 Publikacja: 18.03.2020 09:38

Epidemia zaskoczyła Polaków. Konsumenci nie spodziewali się kryzysu

Foto: Adobe Stock

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), obliczany przez GUS na podstawie ankiety wśród gospodarstw domowych, utrzymał się w marcu na lutowym poziomie 1,3 pkt. Dodatnie odczyty tego wskaźnika oznaczają, że wśród ankietowanych przewagę mają ci, którzy sytuację ekonomiczną w kraju oraz stan swoich finansów oceniają optymistycznie.

BWUK rekordowy poziom 10,2 pkt osiągnął we wrześniu 2019 r. i od tego czasu jest w trendzie spadkowym. Tak nisko, jak w lutym i marcu, był poprzednio w grudniu 2018 r., gdy Polacy obawiali się skoku cen energii. Pogorszenie nastrojów na przełomie 2019 i 2020 r. również można tłumaczyć przyspieszającą inflacją oraz spowolnieniem gospodarczym.

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Dane gospodarcze
Duża poprawa nastrojów konsumenckich Polaków. Są najlepsze od ponad pięciu lat
Dane gospodarcze
Duży spadek Polski w rankingu najbardziej konkurencyjnych gospodarek świata
Dane gospodarcze
NBP: Inflacja bazowa w maju spadła do 3,3 proc.
Dane gospodarcze
Inflacja w maju jeszcze niższa. Nie przewidzieli tego nawet najwięksi optymiści
Materiał Promocyjny
Bank Pekao nagrodzony w konkursie The Drum Awards for Marketing EMEA za działania w Fortnite
Dane gospodarcze
Po trzech latach nacisków Kremla prezeska Banku Rosji się ugięła. Stopy w dół