Inflacja będzie hamować? Członek RPP: To jest częściowo prawda

Inflacja w Polsce jest na najwyższym poziomie od 1996 roku. W kolejnych miesiącach oczekiwane jest jednak jej hamowanie. - To jest częściowo prawda, bo to będziemy widzieć na wskaźniku rocznym, który jest zdeterminowany tym, co się działo w zeszłym roku – powiedział w TVN24 Ludwik Kotecki, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Publikacja: 29.03.2023 08:41

Członek Rady Polityki Pieniężnej dr Ludwik Kotecki

Członek Rady Polityki Pieniężnej dr Ludwik Kotecki

Foto: PAP/Tomasz Waszczuk

Kotecki uważa, że dezinflacja będzie efektem wysokiej bazy z ubiegłego roku. Jednocześnie wskazywał na wysoką inflację bazową i rosnącą inflację miesiąc do miesiąca.

Czytaj więcej

Większość Polaków chce oszczędzać podczas świąt. Walka na okazje

Zdaniem członka Rady Polityki Pieniężnej Ludwika Koteckiego oczekiwane w kolejnych miesiącach hamowanie inflacji jest częściowo prawdziwe. - To jest częściowo prawda, bo to będziemy widzieć na wskaźniku rocznym, który jest zdeterminowany tym, co się działo w zeszłym roku. Mówię o słynnym efekcie bazy – powiedział Kotecki.

Jako przykład tego zjawiska podał cenę oleju rzepakowego. - Jeżeli olej rzepakowy kosztował 5 złotych w zeszłym roku i jego cena wzrosła do 10, to mieliśmy inflację 100-procentową tego oleju. Potem, jeżeli o kolejne 5 złotych zdrożał, to już ta inflacja była 50 procent. To jest właśnie ten efekt bazy i to jest tego rodzaju dezinflacja, którą będziemy mieć w kolejnych miesiącach - tłumaczył.

- Tak naprawdę będziemy odnosić ceny do zeszłego roku, które już były bardzo wysokie i ta inflacja roczna będzie spadać, natomiast nie będziemy tego widzieć w dwóch innych wskaźnikach. Nie będziemy tego widzieć w inflacji bazowej, czyli tej, za którą odpowiada polityka pieniężna, bo inflacja będzie spadać ze względu na ceny nośników energii i trochę żywności – wyjaśniał Kotecki.

Czytaj więcej

Paweł Borys: Zwalczanie inflacji zajmie Polsce dwa, trzy lata

Inflacja wciąż niepokoi

Z kolei w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” Ludwik Kotecki powiedział, że „nawet niewielka podwyżka stóp procentowych byłaby potwierdzeniem, że inflacja wciąż niepokoi Radę Polityki Pieniężnej”. "Moim zdaniem nadal należałoby pokazywać, że martwimy się, że proces dezinflacji jest zbyt wolny. Nawet niewielka podwyżka byłaby potwierdzeniem, że cykl zacieśniania polityki pieniężnej nie został zakończony. Że nadal niepokoimy się, że wzrost cen jest zbyt duży, a oczekiwany spadek inflacji zbyt wolny" - powiedział Kotecki.

Zdaniem członka RPP, inflacja w Polsce w marcu będzie w granicach 15–16 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2022 roku.

Czytaj więcej

Inflacja w Niemczech odpuszcza. Ekonomiści: za wcześnie na radość
Dane gospodarcze
Morawiecki: Inflacja pod koniec roku powinna być jednocyfrowa, o ile nie będzie szoków
Dane gospodarcze
Niższe stopy procentowe po wakacjach?
Dane gospodarcze
Adam Glapiński: Lek na inflację dobrze działa
Dane gospodarcze
Światowa gospodarka wychodzi na prostą. OECD radzi podnieść stopy procentowe w Polsce
Dane gospodarcze
Kolejne słabe dane z niemieckiego przemysłu