Ponad 54 tys. ofert pracy czekało w I kwartale na czołowym portalu rekrutacyjnym Pracuj.pl. To o 46 proc. więcej niż w bardzo słabych pierwszych miesiącach 2009 r., gdy wiele firm (często wskutek polecenia zagranicznej centrali) wstrzymało rekrutacje.
Rekordowy był tegoroczny marzec, gdy firmy zamieściły ponad 20 tys. [link=http://kariera.pl/praca]ofert pracy[/link]. Przedstawiciele portalu zaznaczają jednak, że na razie za wcześnie na otrąbienie powrotu koniunktury na cały [link=http://www.rp.pl/temat/295866.html]rynek pracy[/link]. – Tylko w niektórych branżach wzrost liczby ofert pracy jest naprawdę znaczący, a pracodawcy wciąż stawiają głównie na specjalistów od sprzedaży i pozyskiwania klientów – podkreśla Przemysław Gacek, prezes grupy Pracuj, właściciel portalu.
Rekruterzy zwracają też uwagę na to, że część ofert jest wynikiem restrukturyzacji; firmy chcą wymienić pracowników, którzy nie sprawdzili się w kryzysie. Tym można tłumaczyć wyraźny wzrost liczby propozycji dla menedżerów; w I kw. tego roku pracodawcy szukali ok. 1,5 tys. dyrektorów i prezesów (prawie o 70 proc. więcej niż rok wcześniej). Liczba ofert dla kierowników wzrosła do ponad 7 tys., o prawie 80 proc. w porównaniu z I kw. ub. roku.
Największy wybór propozycji pracy mają jednak nadal [link=http://kariera.pl]specjaliści od sprzedaży[/link]. W I kwartale w działach handlowych firm czekało ok. 25,6 tys. ofert, prawie o połowę więcej niż rok wcześniej. O ok. 60 proc. – do niemal 11 tys.
– zwiększyła się liczba ofert w działach obsługi klienta i call center. Podobną dynamikę widać w działach IT, gdzie czekało ponad 9,2 tys. propozycji.