W związku ze zbliżającym się posiedzeniem sejmowej podkomisji nadzwyczajnej w sprawie rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej (Dz. U. 128, poz. 1176) organizacje wystosowały wspólne uwagi do projektu ustawy.
Rządowy projekt nowelizacji ustawy przewiduje udogodnienia dla cudzoziemców w uzyskiwaniu zezwoleniu na pobyt w Polsce. Według Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Stowarzyszenia Interwencji Prawnej nie wszystkie proponowane zmiany zasługują na aprobatę.
Organizacje w przedłożonym dokumencie zawarły blisko 50 uwag do przepisów ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Na szczególna uwagę zasługują przepisy o zatrzymaniu małoletniego cudzoziemca przebywającego na terenie Rzeczpospolitej Polskiej bez opieki art. 398.
Detencja dzieci
Z projektu rządu przewiduje utrzymanie detencji wobec dzieci cudzoziemskich jak również brak zasady, która regulowałaby zakaz detencji w sytuacji, gdy można wykorzystać środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego.
Organizacje, które zgłosiły uwagi postulują za wprowadzeniem całkowitego zakazu przymusowego zatrzymania dzieci cudzoziemskich. Podkreślają, że detencja dzieci przebywających bez rodziców jest niedopuszczalna i może być bardzo krzywdząca dla małoletnich. Przebywanie dzieci w strzeżonym ośrodku nieprzystosowanym dla nich może powodować choroby psychiczne takie jak depresja czy zespół stresu pourazowego.