KUL i Politechnika Lubelska, ale też UW, UJ, AGH i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie to przykłady uczelni, które przyjmą na studia uchodźców z Syrii. Np. KUL przyjmie ich ośmiu. Z kolei Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie przewidział przyznanie dziesięciu stypendiów.
– Planujemy też zwolnienie z opłaty za studia – mówi Monika Wiertek, rzecznik Uniwersytetu Papieskiego.
Obcokrajowców na polskie uczelnie publiczne przyciągnie też niższe czesne. Do tej pory studenci spoza Unii płacili 2 tys. euro za rok. Musieli też zapłacić z góry za cały okres nauki.
Obecnie wystarczy zapłacić za jeden semestr, a wysokość czesnego określa rektor uczelni. Jednak z zastrzeżeniem, że nie może być ono niższe niż planowany koszt kształcenia. Tak wynika z nowelizacji rozporządzenia w sprawie podejmowania i odbywania przez cudzoziemców studiów i szkoleń oraz ich uczestniczenia w badaniach naukowych, która zaczęła obowiązywać przed rozpoczęciem roku akademickiego. Na przykład na Uniwersytecie Papieskim czesne dla cudzoziemców wynosi tylko 1650 zł.
Część uczelni pozostawia jednak opłaty bez mian, np. na KUL cudzoziemcy za studia dzienne wciąż będą płacili 2 tys. euro rocznie.