Przepisy ustawy o cudzoziemcach wymagają od cudzoziemca ubiegającego się o zezwolenie na pobyt przedstawienia dokumentu podróży. W przypadku jego braku organ ma możliwość zaakceptowania innego dokumentu tożsamości, jednak najpierw żąda od cudzoziemca udowodnienia braku możliwości uzyskania paszportu ze swojego kraju poprzez przedstawienia zaświadczenia z właściwej ambasady, którego ambasady zwykle nie wydają.
Przykładem jest sytuacja braci z Armenii, którzy prawie 20 lat mieszkają w Polsce, a z powodu nieodbycia służby wojskowej w kraju pochodzenia, nie mogą otrzymać dokumentu podróży.
- Niewątpliwie obowiązek odbycia służby wojskowej nakładany na osoby, które wyjechały z kraju pochodzenia jako małoletnie dzieci wymaga pogłębionej i indywidualnej oceny, pod kątem poszanowania praw człowieka - stwierdził resort spraw wewnętrznych.
- Cieszymy z zainteresowania MSW tą kwestią, zwłaszcza, że pomimo wcześniejszych wystąpień na ten temat i prowadzonych spraw, nie udało się zmienić zbyt restrykcyjnej i niekorzystnej dla cudzoziemców interpretacji przepisów dotyczących wymogu przedstawienia dokumentu podróży lub udowodnienia braku możliwości jego uzyskania – powiedział Karolina Rusiłowicz, prawniczka Programu Pomocy Prawnej dla Uchodźców i Migrantów.
W związku z powyższym zapowiedziano, że w najbliższym czasie odbędzie się spotkanie przedstawicieli Departamentu Polityki Migracyjnej MSW oraz Urzędu do Spraw Cudzoziemców w celu opracowania wskazówek interpretacyjnych dotyczących przepisu mającego zastosowanie w opisanej sytuacji.