Dotychczas przywrócenie obywatelstwa było niemożliwe. Zainteresowani mogli się starać jedynie o jego nadanie, tak jak inni cudzoziemcy. Teraz umożliwia to ustawa o obywatelstwie, która właśnie weszła w życie.
– Przepisy dotyczące przywrócenia obywatelstwa polskiego są skierowane do wszystkich, którzy utracili obywatelstwo polskie przed 1 stycznia 1999 r. i wyrażą wolę jego ponownego nabycia, czyli złożą wniosek do ministra spraw wewnętrznych – mówi Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy MSW.
Ci natomiast, którzy utracili obywatelstwo po 1 stycznia 1999 r., będą mogli występować, tak jak poprzednio, o nadanie go przez prezydenta RP. Taki tryb przewidywała m.in. ustawa z 1962 r.
Posiadanie obywatelstwa polskiego stwierdzają wojewodowie. Rozpatrują oni po kilka tysięcy wniosków rocznie, głównie z państw b. ZSRR, Izraela, USA i Niemiec.
– Generalnie ich orzeczenia są poprawne, a do sądów nie wpływa wiele skarg – mówi sędzia Małgorzata Jarecka z Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który w ubiegłym roku rozpoznał 120 takich spraw. – Ale trudno przewidzieć, ile ich napłynie teraz.