Apel Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka związany jest ze sprawą trzyletniej Wietnamki, która pomimo tego, że jej rodzice przebywali w Polsce legalnie, nie miała możliwości zalegalizowania pobytu tylko dlatego, że urodziła się poza granicami Polski.
HFPC od dłuższego czasu postuluje zrównanie sytuacji prawnej dzieci cudzoziemskich, których rodzice przebywają w Polsce legalnie, niezależnie od tego czy urodziły się one w Polsce czy też nie.
- Zgodnie z prawem, gdy rodzice dziecka posiadają zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony, ich dziecko, jeśli urodziło się w Polsce, otrzyma również zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony, nawet gdyby znajdowało się na terytorium RP nielegalnie – wyjaśnia Karolina Rusiłowicz, prawniczka HFPC. - Natomiast jeżeli dziecko nie urodziło się w Polsce i podczas postępowania o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie przebywa w Polsce nielegalnie, wojewoda może jedynie wydać mu trzymiesięczne zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony w związku z wyjątkową sytuacją osobistą – dodaje prawniczka HFPC. Takie zezwolenie nie może być jednak przedłużone. Dlatego też po upływie trzech miesięcy Wietnamka powinna opuścić Polskę i ubiegać się o wizę.
Zdaniem HFPC zróżnicowanie sytuacji dzieci legalnie przebywających w Polsce rodziców ze względu na miejsce ich urodzenia jest niczym nieuzasadnione i stoi w sprzeczności ze standardami międzynarodowymi, w tym z prawem do życia rodzinnego i prawami dziecka dotyczącymi wychowania w rodzinie i kontaktów z rodzicami.