- Planujemy, że konkurs na dofinansowanie do studiów podyplomowych oraz szkoleń skierowanych do pracowników konkretnego przedsiębiorstwa odbędzie się w I kw. - powiedziała "Rzeczpospolitej" Monika Karwat-Bury, rzecznik Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. - Zaś na wsparcie szkoleń otwartych - w II kw. - dodaje.

Tego typu unijna pomoc (działanie 2.1.1 programu Kapitał Ludzki) cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W ubiegłym roku ponad 1100 chętnych ubiegało się o dotacje o wartości 2,1 mld zł, choć do podziału było tylko ok. 510 mln zł. W tym jednak roku dostęp do grantów zostać ma mocno ograniczony. Wyższe wymagania dotyczą przede wszystkim ogólnopolskich szkoleń otwartych, czyli dla pracowników różnych firm z co najmniej pięciu regionów.

Tego typu [link=http://szkolenia.rp.pl]kursy[/link], zgodnie z założeniami, będą musiały albo dotyczyć tylko umiejętności technicznych (np. z dziedziny automatyki, biotechnologii czy informatyki) albo dotyczyć tzw. umiejętności miękkich, ale zaadresowane do pracowników w wykształceniem technicznym. Dotychczas kursy te mogły dotyczyć praktycznie każdej dziedziny biznesu - najczęściej było to zarządzanie, marketing, sprzedaż, negocjacje, itp.

- Nie sądzę jednak, by te zmiany spowodowały zmniejszenie zainteresowania dotacjami na [link=http://szkolenia.rp.pl]szkolenia[/link] - uważa Tomasz Kulbacki z firmy doradczej Eficom. - To jest tak popularna forma wsparcia, a pieniędzy do podziału wcale nie jest zbyt dużo, że wciąż powinno być dużo chętnych - wyjaśnia.