Przyjęte już przez Parlament Europejski rozwiązania budzą szczególne zainteresowanie Internautów.  Rozwiązywanie sporów on-line oznacza, że skargę można złożyć z domu, co ułatwia procedurę i pozwoli na znaczne zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Ponad połowa skarg konsumenckich w roku 2012 odebranych w systemie Europejskich Centrów Konsumenckich związana była z transakcjami handlu elektronicznego. - Wciąż niewielu polskich konsumentów kupuje w innych krajach UE, a zdecydowana większość rodzimych przedsiębiorców obawia się sprzedawać nabywcom spoza Polski. Tanie i skuteczne rozwiązywanie sporów bez wstępowania na drogę sądową i bez kosztów reprezentacji prawnej – to krok milowy na drodze do przekonania niezdecydowanych, że warto i opłaca się kupować w ramach UE, bo rzeczywiste bariery znikają – mówi Piotr Stańczak, dyrektor Europejskiego Centrum Konsumenckiego w Polsce.

Dyrektywa w sprawie alternatywnych metod rozwiązywania sporów (ADR) ma zapewnić istnienie wysokiej jakości podmiotów pozasądowych rozpatrujących wszelkie spory umowne między konsumentami i przedsiębiorcami w ciągu 90 dni. Przedsiębiorstwa będą zobowiązane informować konsumentów o podmiocie ADR właściwym do rozpatrywania ewentualnych sporów umownych w stosunku do nich.

Obecnie w UE działa ponad 750 podmiotów ADR. Jednak w niektórych państwach UE dostępne są one tylko w niektórych regionach lub w niektórych branżach (np. w branży usług finansowych czy telekomunikacyjnych). Znajomość alternatywnych metod rozwiązywania sporów wśród konsumentów i przedsiębiorstw jest nadal niewielka.

Z kolei poza rozporządzeniem w sprawie internetowego systemu rozwiązywania sporów ma zacząć obowiązywać unijna platforma internetowa („platforma ODR"), która stanowić będzie jeden wspólny punkt dostępu dla konsumentów i przedsiębiorstw służący internetowemu rozwiązywaniu sporów dotyczących zakupów dokonanych przez Internet w innym państwie UE.

Jednak do ich faktycznego obowiązywania jeszcze długa droga. Dyrektywę muszą bowiem dostosować do swojego prawodawstwa państwa członkowskie. Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że niektórym zajmuje to bardzo dużo czasu, a gdy projekt systemu ADR był ogłaszany planowano jego start w 2014 r.