Kraj ten prowadził przez ostatnie 30 lat szybki rozwój przemysłu, który wywołał poważne konsekwencje. Skażenie powietrza w miastach zmusiło ostatnio władze centralne do podejmowania coraz bardziej drastycznych działań.
Oczyszczenie regionów wiejskich będzie jeszcze większym wyzwaniem dla władz w zapewnieniu żywności dla rosnącej liczby mieszkańców.
Wiceminister ds. gruntów i bogactw naturalnych, Wang Shiyuan oświadczył na briefingu w Pekinie, że władze są zdeterminowane rozwiązać ten problem i będą przeznaczać po kilkadziesiąt miliardowy juanów rocznie na projekty pilotażowe mające na celu przywracanie do stanu używalności skażonych gruntów i podziemnych zasobów wody.
Obszar skażonych terenów w Chinach jest równy powierzchni Belgii. Wang zapowiedział, że nie będzie wolno na nich uprawiać żadnych roślin, bo rząd chce zapobiec przedostawaniu się trujących metali do łańcucha żywnościowego. - W przeszłości pojawiały się informacje o ryżu skażonym kadmem. Tego rodzaju przypadki zostały już surowo zabronione - powiedział.
W tym roku inspektorzy sanitarni stwierdzili niebezpieczną zawartość kadmu w ryżu sprzedawanym w Guangzhou. Ryż uprawiano w Henanie, regionie przemysłu ciężkiego.