Brazylia otwarta na polskie firmy

Michael Temer, wiceprezydent Brazyli,i odwiedził Warszawę na czele licznej delegacji rządowej.

Aktualizacja: 17.09.2015 17:49 Publikacja: 17.09.2015 15:40

Brazylia otwarta na polskie firmy

Foto: 123rf.com

To była pierwsza od 2002 r. wizyta brazylijskiej delegacji tej rangi w Polsce. Podczas tej podróży do Europy, wiceprezydent Temer oprócz Warszawy odwiedza tylko Moskwę, co wskazuje jak dużą wagę władze największego kraju Ameryki Łacińskiej przywiązują do współpracy z Polską.

- My w Brazylii jesteśmy niezwykle zainteresowani współpracą z Polską – mówił wiceprezydent Temer podczas czwartkowego Forum Biznesu Polska-Brazylia w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej.

Deklarował, że jego potrzebuje dużych inwestycji zagranicznych, w tym w infrastrukturę. Jednocześnie wskazywał, że powinien zostać stworzony program zachęcający brazylijskich przedsiębiorców do inwestowania w Polsce. Temer podczas wizyty w Warszawie spotkał się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą, premier Ewą Kopacz, wicepremierem Januszem Piechocińskim i Ministrem Spraw Zagranicznych Grzegorzem Schetyną. Podczas wizyty podpisano porozumienie o współpracy między polskim i brazylijskim resortem turystyki.

Kraje dużych szans

- Dwa lata temu, szukając rynków poza Europą, umieściliśmy Brazylię w zestawieniu siedmiu najbardziej perspektywicznych rynków i się na tym nie zawiedliśmy – powiedział podczas Forum wicepremier Janusz Piechociński.

Zwrócił uwagę na rosnącą wymianę handlową pomiędzy Polską a Brazylią oraz na to, że brazylijski rynek jest atrakcyjny dla polskich firm z wielu sektorów - od stoczniowego i elektromaszynowego poprzez motoryzacyjny i IT po rolnictwo.

- W olimpiadach informatycznych polscy informatycy przegrywają tylko z brazylijskimi. Możemy poprzez współpracę w IT zbudować światową potęgę - deklarował Piechociński.

- Polska jest dla Brazylii punktem strategicznym w różnych dziedzinach. Wiele polskich spółek chce wejść na rynek brazylijski - mówił Helder Barbalho, brazylijski minister rybołówstwa.

Stwierdził, że Polska może przyczynić się do modernizacji brazylijskiego rolnictwa i rybołówstwa O wielkich inwestycjach infrastrukturalnych w Brazylii mówił Eliseu Padilha, minister lotnictwa cywilnego. Wskazał, że rozbudowa systemu lotnisk a także inne inwestycje w sieć transportową są wielką szansą dla zagranicznych firm. Ale również brazylijskie firmy są zainteresowane europejskim i polskim rynkiem. Jako przykład wskazał producenta samolotów Embraer, którego maszyn używają linie lotnicze LOT. Minister górnictwa i energetyki Carlos Eduardo Braga wskazywał na możliwości dla inwestorów związane z brazylijskim sektorem górniczym i naftowym. Minister turystyki Henrique Alves przypominał zaś o wielkiej roli jaką odgrywa sektor turystyczny w brazylijskiej gospodarce oraz o szansach związanych z przyszłorocznymi Igrzyskami Olimpijskimi w Rio de Janeiro.

Biznes
Donald Trump odstraszył zagranicznych turystów. USA stracą przez to miliardy
Biznes
Przełom w wojnie handlowej. Sprzedaż aut elektrycznych wystrzeliła
Biznes
Na Pomorzu przerzut wojsk ma być łatwiejszy
Biznes
Człowiek ze złotym klozetem, czyli korupcja w rosyjskiej drogówce
Biznes
Zełenski spotka się z Putinem. Chiny i USA na drodze do porozumienia?