Odpracowanie wyjścia prywatnego w inny dzień niż wolna sobota

Planując odrobienie zwolnienia pracownika na załatwienie sprawy osobistej, trzeba uważać, by nie naruszyć zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, ale też minimalnego odpoczynku dobowego i tygodniowego.

Publikacja: 27.02.2024 02:00

Odpracowanie wyjścia prywatnego w inny dzień niż wolna sobota

Foto: adobe stock

Często sprawy związane z życiem prywatnym pracownika wymagają załatwiania ich w godzinach pracy. Zamiast korzystać wówczas z urlopu wypoczynkowego czy bezpłatnego, pracownicy mogą wnioskować o zwolnienie od pracy w celu załatwienia spraw osobistych. Ta możliwość nie wzbudza kontrowersji od 2013 r., kiedy to do kodeksu pracy dodano art. 151 § 21 stanowiący, że czas odpracowania takich nieobecności nie stanowi nadgodzin. Przepis zastrzega przy tym, że zwolnienia udziela się na pisemny wniosek pracownika, a czas odpracowania wyjścia prywatnego nie może powodować naruszenia jedenastogodzinnego odpoczynku dobowego ani nieprzerwanego trzydziestopięciogodzinnego odpoczynku tygodniowego.

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP