Jest już nowa norma ISO/IEC 42001:2023

Przedsiębiorcy otrzymali do dyspozycji dokument, który określa wymogi i daje wskazówki co do tworzenia, wdrażania oraz implementowania, a także usprawniania systemu zarządzania AI w organizacji.

Publikacja: 30.01.2024 02:00

Jest już nowa norma ISO/IEC 42001:2023

Foto: Adobe Stock

Systemy sztucznej inteligencji, te bardziej zaawansowane, są dla nas w jakimś stopniu nieodkryte. To ich zaleta, bo mogą nas pozytywnie zaskoczyć, ale i wada, bo mogą stanowić źródło wielu problemów, o czym pisałem kilka dni temu, w tym także w kontekście problematyki (nie)wyjaśnialności, czyli trudności w zrozumieniu „dlaczego”. W rzeczywistości wyzwań jest znacznie więcej i należy się zastanowić, jak podejść do AI w taki sposób, aby z jednej strony „wycisnąć” jak najwięcej, a z drugiej zapewnić szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Podejść jest tyle, ile organizacji, ale jedno jest pewne – JAKIŚ porządek musi być. W zapewnieniu tego porządku może pomóc nowa norma, która pojawiła się kilka tygodniu temu.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek