Ochrona sygnalistów: z wdrożeniem zmian lepiej nie czekać

Wciąż nie uchwalono przepisów wprowadzających obowiązek wdrożenia procedur whistleblowingowych. Ale może się to stać jesienią i bardzo prawdopodobne jest, że nie będzie okresu przejściowego na przygotowania.

Publikacja: 01.08.2023 11:35

Ochrona sygnalistów: z wdrożeniem zmian lepiej nie czekać

Foto: Adobe Stock

Pierwszy projekt krajowej ustawy wprowadzającej założenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, czyli tzw. dyrektywy o ochronie sygnalistów, został opublikowany jeszcze w październiku 2021 r. Pierwotny termin na jej wdrożenie upłynął 17 grudnia 2021 r.

W maju br. na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się najnowsza jej wersja (zapewne niedługo zbliżymy się do 10.). Projekt przekazano do Komitetu Stałego Rady Ministrów, co oznacza zakończenie pewnego etapu i raczej nie należy spodziewać się już większych zmian w kluczowych regulacjach. W wariancie najbardziej optymistycznym ustawa może trafić do Sejmu tuż po wakacjach. Trzeba jednak wziąć pod uwagę mniej optymistyczne scenariusze, głównie związane z napięciem politycznym przed jesiennymi wyborami, i różne, trudne do przewidzenia sytuacje, które mogą spowodować kolejne opóźnienia.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawnicy
Gdzie uczą najlepszych prawników w Polsce? Ranking wydziałów prawa 2024
Podatki
Fiskus nie przejął się wyrokiem NSA. Sam przelew nie wystarczy
Sądy i trybunały
Sędzia Sądu Najwyższego skarży Polskę do ETPC. Chodzi o decyzję Andrzeja Dudy
Sądy i trybunały
Sąd Najwyższy: wybór „spośród sędziów" nie oznacza wyboru „przez sędziów"
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży