Ochrona sygnalistów: z wdrożeniem zmian lepiej nie czekać

Wciąż nie uchwalono przepisów wprowadzających obowiązek wdrożenia procedur whistleblowingowych. Ale może się to stać jesienią i bardzo prawdopodobne jest, że nie będzie okresu przejściowego na przygotowania.

Publikacja: 01.08.2023 11:35

Ochrona sygnalistów: z wdrożeniem zmian lepiej nie czekać

Foto: Adobe Stock

Pierwszy projekt krajowej ustawy wprowadzającej założenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, czyli tzw. dyrektywy o ochronie sygnalistów, został opublikowany jeszcze w październiku 2021 r. Pierwotny termin na jej wdrożenie upłynął 17 grudnia 2021 r.

W maju br. na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się najnowsza jej wersja (zapewne niedługo zbliżymy się do 10.). Projekt przekazano do Komitetu Stałego Rady Ministrów, co oznacza zakończenie pewnego etapu i raczej nie należy spodziewać się już większych zmian w kluczowych regulacjach. W wariancie najbardziej optymistycznym ustawa może trafić do Sejmu tuż po wakacjach. Trzeba jednak wziąć pod uwagę mniej optymistyczne scenariusze, głównie związane z napięciem politycznym przed jesiennymi wyborami, i różne, trudne do przewidzenia sytuacje, które mogą spowodować kolejne opóźnienia.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP