Transparency International opublikowała coroczny ranking Corruption Perceptions Index 2022 r. Dania jest na pierwszym miejscu z 90 punktami na 100 możliwych. W pierwszej trójce najbardziej uczciwych krajów znalazły się poza Danią także Finlandia i Nowa Zelandia. Powszechna korupcja panuje w Somalii (12 punktów), Syrii i Sudan Południowym (po 13 punktów).

Rosja - sprawca zbrojnej napaści na pokojowego sąsiada - Ukrainę, spadła na 137 miejsce z 28 punktami razem z Mali i Paragwajem a przed Kirgistanem. Ukraina jest w zestawieniu na 116 pozycja (oczko w górę) a Polska na 45 (oczko w dół) z 55 punktami. W Unii najlepiej korupcja ma się na Węgrzech - 42 pkt. i 77 miejsce.

Czytaj więcej

Więcej korupcji w Polsce. Rosja najbardziej skorumpowana w Europie

Zgodnie z metodologią punktową Transparency International, im więcej punktów zdobędzie rząd, tym lepiej radzi sobie z korupcją. Maksymalny wynik (100) wskazuje na całkowity brak postrzegania korupcji. Minimalny wynik (0) wskazuje na to, że jest ona w danym kraju wszędzie i że każdy obywatel styka się z nią na każdym etapie życia.

Sprawa rosyjska jest wymieniona w raporcie analitycznym Transparency International jako ilustracja konsekwencji korupcji dla światowego pokoju i bezpieczeństwa.

TI, którą reżim Putina uznał za „obcego agenta” ocenia, że „rosyjscy kleptokraci” zgromadzili ogromne fortuny w zamian za lojalność wobec urzędującego prezydenta. A to z kolei pozbawiło elity gospodarcze wpływu na głowę państwa. „Brak jakichkolwiek narzędzi do powstrzymania władzy Putina pozwolił mu bezkarnie realizować swoje geopolityczne ambicje” – oceniają eksperci Transparency International.

W styczniu 2023 r. Rosja wystąpiła z Międzynarodowej konwencji o korupcji. Efekty stały się szybko widoczne. Od 2023 r Kreml zniósł dla swojego dworu - parlamentu, urzędników i ich rodzin, obowiązek składania publicznych oświadczeń majątkowych.