Zhejiang Jingsheng Mechanical poinformowała, że włoskie władze zablokowały jej próbę zawiązania spółki j. v. z częścią Applied Materials z Hongkongu i kupić razem we Włoszech amerykańską firmę produkującą sprzęt do sitodruku. Spółka zamierzała ponadto przejąć produkcję działu AP maszyn do produkcji płytek krzemowych w Singapurze i jej aktywa w Chinach. Applied Materials produkuje maszyny do wytwarzania półprzewodników i innych komponentów elektronicznych.

Decyzja zapadła na posiedzeniu rządu Włoch 18 listopada - powiedzieli Reuterowi dwaj informatorzy ze sfer rządowych, dodali, że weto zalecił minister przemysłu Giancarlo Giorgetti twierdząc, że przejęcie firmy miałoby konsekwencje dla strategicznego sektora półprzewodników.

Włochy zastrzegają sobie prawo do stosowania przepisów chroniących włoskie firmy do odrzucania nieproszonych ofert przejmowania kontroli nad firmami o strategicznym znaczeniu w bankowości, energetyce, łączności i ochronie zdrowia. Rząd sprawdza dużą liczbę fuzji i operacji kupowania aktywów, w większości zgadza się na nie.

Od czasu przyjęcia przez parlament specjalnych uprawnień dla rządu w 2012 r. doszło 5 razy do wydania odmowy, w czterech przypadkach dotyczyły firm z Chin, w dwóch za kadencji premiera Giuseppe Conte i trzech w ciągu 9-miesięcznej kadencji Draghiego. W kwietniu zawetował próbę kupna pakietu kontrolnego w producencie maszyn do produkcji półprzewodników przez Shenzhen Invenland Holdings, w październiku nie zgodził się na przejęcie producenta nasion warzyw przez chińską grupę Syngenta.

Przepis o tzw. złotych uprawnieniach dla rządu ma zastosowanie do firm spoza Unii i - przejściowo od 2020 r. z wygaśnięciem w tym roku - do prób przejmowania strategicznych firm przez chętnych z Unii. Rząd zamierza przedłużyć to ostatnie rozwiązanie o 6 miesięcy do 30 czerwca 2022. Wtedy każdy chętny będzie musiał starać się o zgodę rządu na zakup co najmniej 10 proc. włoskiej firmy o znaczeniu strategicznym.