Bogaci Amerykanie. Miliarderzy lubią cztery stany

43 amerykańskie stany mają swoich miliarderów. Niektórzy się do nich przeprowadzili.

Publikacja: 26.09.2021 09:46

Elon Musk przeniósł się w grudniu 2020 r. do Austin w Teksasie

Elon Musk przeniósł się w grudniu 2020 r. do Austin w Teksasie

Foto: Bloomberg

Chociaż pandemia zmusiła zdecydowaną większość Amerykanów do pozostania na miejscu przez większą część 2020 roku, niektórzy miliarderzy przenieśli się na bardziej zielone pastwiska. A przynajmniej z niższymi podatkami.

Na przykład Elon Musk, który przeniósł się w grudniu 2020 r. do Austin w Teksasie – jednego z dziewięciu stanów USA, które nie pobierają podatku dochodowego, co wywołało burzę z powodu faktu, że trzej najbogatsi Amerykanie żyją teraz w stanach wolnych od podatku dochodowego. Pozostali dwaj, Jeff Bezos i Bill Gates, są mieszkańcami stanu Waszyngton. W tym samym miesiącu potentat oprogramowania Oracle Larry Ellison zamieszkał na Hawajach, które z definicji są rajem. Ale poszedł o krok dalej i przeprowadził się na Lanai, wyspę, którą prawie w całości posiada po wydaniu 300 milionów dolarów w 2012 roku.

Czytaj więcej

Amerykańskie firmy i bogacze mają płacić więcej podatków

Najgłośniejszy ruch: Donald Trump, który z najbogatszego mieszkańca Waszyngtonu (i jedynego miliardera) stał się jednym z ponad pięciu tuzinów miliarderów na Florydzie – i daleko mu do najbogatszego.

Ponad połowa z 724 amerykańskich miliarderów mieszka w zaledwie czterech stanach: Kalifornii (173 miliarderów, w tym niektórzy spoza USA), Nowym Jorku (118), Florydzie (68) i Teksasie (64). Ale ultrabogaci są wszędzie. Forbes znalazł przynajmniej jednego miliardera w 43 stanach. Tylko siedem stanów – Alabama, Alaska, Delaware, New Hampshire, Północna Dakota, Vermont i Zachodnia Wirginia – nie ma miliarderów. Nowy Meksyk po raz pierwszy pozyskał miliardera w postaci Rona Corio, przedsiębiorcy zajmującego się energią słoneczną. Tymczasem Wirginia Zachodnia straciła jedynego miliardera, gubernatora stanu Jima Justice po tym, jak jego wartość netto spadła poniżej 1 miliarda dolarów.

Oto jak wygląda stan posiadania miliarderów.

• Arizona - Ernest Garcia II, wart 15,9 mld USD. Jest głównym udziałowcem internetowej platformy wypożyczania samochodów, również używanych, Carvana.

• Arkansas - Jim Walton, wart 60,02 mld USD. Spadkobierca Walmartu jest najmłodszym synem założyciela firmy Sama Waltona. Zasiadał w zarządzie giganta handlu detalicznego przez ponad dekadę, zanim w 2016 roku ustąpił miejsca swojemu synowi Stuartowi.

• Kalifornia - Mark Zuckerberg, wart 97 mld USD. Akcje Facebooka wzrosły w ubiegłym roku o 80 proc., zwiększając fortunę Zuckerberga o 42,3 mld USD.

• Kolorado - Philip Anschutz, wart 10,1 mld USD. Rozpoczął swoją działalność w sprzedaży Kool-Aid w wieku 6 lat, ale od tego czasu rozszerzył działalność na ropę, koleje, telekomunikację, nieruchomości i rozrywkę. Jest także właścicielem Los Angeles Kings NHL i ma duże udziały w Los Angeles Lakers NBA.

• Connecticut - Ray Dalio, wart 20,3 mld USD. Bridgewater Associates Dalio od dawna znany jest jako największy na świecie fundusz hedgingowy. Rok 2020 nie był dla firmy najlepszy; podobno zwolnił dziesiątki pracowników, częściowo z powodu strat inwestycyjnych.

• Floryda - Thomas Peterffy, wart 25 mld USD. Pionier handlu cyfrowego, potomek węgierskich arystokratów, przybył do USA jako imigrant bez grosza przy duszy w 1965 roku w wieku 21 lat. Założył firmę Interactive Brokers w 1993 roku i pełnił funkcję dyrektora generalnego do 2019 roku.

• Georgia - Jim Kennedy, wart 9,4 mld USD. Przewodniczy firmie medialnej i motoryzacyjnej Cox Enterprises i przez dekadę pełnił funkcję jej dyrektora generalnego w latach 80. i 90. XX wieku. Własność firmy jest podzielona między niego, jego siostrę (również miliarderkę) i kuzynów (również miliarderów).

• Hawaje - Larry Ellison, wart 93 mld USD. Założyciel, prezes i dyrektor ds. technologii Oracle spędził prawie cztery dekady jako dyrektor generalny, zanim wycofał się w 2014 roku. Obecnie zasiada w zarządzie Tesli i mieszka na swojej hawajskiej wyspie, która szczyci się farmą hydroponiczną i luksusowym spa.

• Idaho - Frank VanderSloot, wart 3,4 mld USD. Urodził się w ubogiej rodzinie rolniczej, założył i prowadzi firmę Melaleuca, która produkuje i dystrybuuje ponad 400 produktów, od suplementów zdrowotnych po przyjazne dla środowiska domowe środki czyszczące.

• Illinois - Ken Griffin, wart 16 mld USD. Pomimo wydania w ostatnich latach 800 milionów dolarów na domy w Londynie, Nowym Jorku i Palm Beach, Chicago nadal jest bazą Griffina. To tam prowadzi Citadel, fundusz hedgingowy, który założył, z aktywami o wartości około 34 miliardów dolarów.

• Indiana - Carl Cook, wart 10,5 mld USD. Prowadzi firmę zajmującą się sprzętem medycznym Cook Group, którą jego rodzice założyli w ich mieszkaniu w Bloomington w 1963 roku. Przejął stanowisko dyrektora generalnego po śmierci ojca w 2011 r.

• Iowa - Harry Stine, wart 5,4 mld USD. Miliarder w branży nasion nadal mieszka w stanie Iowa, gdzie dorastał jako syn rolnika i zaczął pomagać w rodzinnym biznesie w wieku 5 lat.

• Kansas - Charles Koch, wart 46,4 mld USD. Rodowity mieszkaniec stanu, ma 42 proc. udziałów w wartym 115 miliardów dolarów konglomeracie Koch Industries, który jego ojciec założył w 1940 roku. Jego działalność obejmuje rafinację ropy naftowej, dywany Stainmaster i kubki Dixie.

• Kentucky - Tamara Gustavson, warta 5,6 mld USD. Córka magnata B. Wayne'a Hughesa zajmującego się magazynami własnymi i wyścigami konnymi, jest największym udziałowcem Public Storage z 11 proc. udziałów. Mieszka na rodzinnej farmie Spendthrift.

• Luizjana - Gayle Benson, warta 3,4 mld USD. Jest właścicielką NFL's New Orleans Saints i NBA's New Orleans Pelicans. Odziedziczyła kontrolę po śmierci męża Toma Bensona w 2018 roku, pomimo wyzwań prawnych wniesionych przez jego córkę i wnuki.

• Maine - Susan Alfond, warta 2,3 mld USD. Wraz z trójką rodzeństwa odziedziczyła fortunę zbudowaną przez ojca, który w 1993 roku sprzedał Dexter Shoe Co. Warrenowi Buffettowi za szybko rosnące akcje Berkshire Hathaway o wartości 420 milionów dolarów.

• Maryland - Mitchell Rales, wart 6,2 mld USD. Jest prezesem firmy przemysłowej Danaher i zasiada w zarządzie Fortive Corp., spółki  Danaher nadzorującej technologie przemysłowe, pomiary i ropę naftową. W 2020 r. przejął dział biofarmaceutyczny GE za 21,4 mld USD w gotówce.

• Massachusetts - Abigail Johnson, warta 20,09 mld USD. Jest dyrektorem generalnym i prezesem funduszy inwestycyjnych Fidelity Investments. Firma z siedzibą w Bostonie została założona przez jej dziadka w 1946 roku; Johnson przejęła ją od ojca w 2014 roku.

• Michigan - Daniel Gilbert, wart 51,9 mld USD. Był współzałożycielem firmy Quicken Loans — największego w USA dostawcy kredytów hipotecznych, obecnie znanego jako Rocket Cos. — w 1985 r., kiedy miał zaledwie 22 lata. W sierpniu 2020 r. upublicznił Rocket Cos. Jest także większościowym właścicielem drużyny NBA Cleveland Cavaliers i współzałożycielem sprzedawcy odzieży StockX.

• Minnesota - Glen Taylor, wart 2,9 mld USD. Prezes firmy drukarskiej Taylor Corp., ma udziały w Timberwolves NBA, Lynx WNBA i drużynie piłkarskiej United FC. Jest także właścicielem gazety Minneapolis Star Tribune i gruntów rolnych w Minnesocie i Iowa.

• Mississippi - Thomas Duff & James Duff, warci po 1,4 mld USD. Bracia Duff założyli w 2007 roku Duff Capital Investments, spółkę holdingową o łącznych przychodach przekraczających 2,6 miliarda dolarów. Ich ojciec założył Southern Tire Mart w 1973 r., a sprzedał dealera opon w 1998 r.; bracia odkupili go w 2003 roku.

• Missouri - Pauline MacMillan Keinath, warta 6,4 mld USD. Uważana za największego udziałowca Cargill, największej na świecie firmy spożywczej, z szacowanym 13-proc. udziałem w rynku. Jej pradziadek założył firmę Cargill w 1865 roku.

• Montana - Dennis Washington, wart 6,4 mld USD. Potentat miedzi, diamentów i kolei prowadzi interesy pod parasolem Washington Cos. Washington i jego żona, Phyllis, przekazali ponad 840 milionów dolarów na swoją fundację filantropijną, która skupia się na zagrożonej młodzieży, wraz z innymi osobami w niekorzystnej sytuacji społecznej.

• Nebraska - Warren Buffett, wart 96 mld USD. Słynna „Wyrocznia z Omaha” nadal mieszka w mieście, w domu, który kupił w 1958 roku za 31 500 dolarów (to nieco ponad 286 000 dolarów w dzisiejszych dolarach, po uwzględnieniu inflacji).

• Nevada - Miriam Adelson, warta 38,2 mld USD. Wdowa po magnacie hazardu Sheldonie Adelsonie. Zmarł w styczniu 2021 roku w wieku 87 lat i zostawił jej swoje pakiety kontrolne w imperium kasyn Las Vegas Sands i gazecie Las Vegas Review-Journal.

• New Jersey - Rocco Commisso, wart 7,2 mld USD. Założyciel i CEO firmy kablowej Mediacom. Wyemigrował do Stanów Zjednoczonych z Włoch w 1962 roku w wieku 12 lat i rozpoczął karierę jako akordeonista, występując podczas przerw w kinie.

• Nowy Meksyk - Ron Corio, wart 1,1 mld USD. Założył w 1989 roku Array Technologies. Firma z siedzibą w Albuquerque specjalizuje się w produkcji urządzeń śledzących energię słoneczną, mechanicznych ramion, które ustawiają panele słoneczne w kierunku słońca. Array pozyskał ponad 1 miliard dolarów w swojej ofercie publicznej w październiku 2020 r. Jest pierwszym miliarderem w Nowym Meksyku.

• Nowy Jork - Michael Bloomberg, wart 59 mld USD. Były burmistrz Nowego Jorku wydał ponad miliard dolarów ze swojej fortuny na swoją nieudaną kandydaturę prezydencką w 2020 r., a następnie utopił setki milionów w walce z reelekcją Donalda Trumpa.

• Karolina Północna - James Goodnight, wart 6,5 mld USD. Prowadzi firmę od założenia w 1976 r. SAS zajmującą się oprogramowaniem analitycznym. Założył firmę z Johnem Sallem po tym, jak obaj spotkali się na Uniwersytecie Stanowym Karoliny Północnej. Obaj miliarderzy założyli prywatną szkołę, a także są współwłaścicielami klubu i hotelu.

• Ohio - Les Wexner z rodziną, warci 6,1 mld USD. Kiedyś nazywany „Merlinem z centrum handlowego” za sukces z Victoria’s Secret, The Limited i Bath & Body Works. Ustąpił ze stanowiska dyrektora generalnego firmy macierzystej L Brands w 2020 roku.

• Oklahoma - Tom & Judy Love, warci 10,8 mld USD. Są właścicielami sieci sklepów spożywczych Love's Travel Stops i Country Stores. Zaczynali od jednej stacji benzynowej w Oklahomie, obecnie to 490 lokalizacji w 41 stanach, z szacowanymi rocznymi przychodami na poziomie 20,6 miliarda dolarów. W firmie pracują Tom, Judy i trójka ich dzieci.

• Oregon - Phil Knight, wart 49,9 mld USD. Założyciel firmy Nike biegał na uniwersytecie w Oregonie, zanim w 1964 r. założył kolosa sportowego.

• Pensylwania - Jeff Yass, wart 12 mld USD. Dorastał w Queens w stanie Nowy Jork, zanim trafił do Binghamton. W 1987 roku wraz z partnerami założył firmę Susquehanna International Group z siedzibą w Pensylwanii, zajmującą się handlem ilościowym i marketingiem. Jest nowy na liście miliarderów w tym roku.

• Rhode Island - Jonathan Nelson, wart 2 mld USD. CEO Providence Equity Partners, firmy private equity, którą założył w 1989 roku. Podczas studiów prowadził jazzowy program radiowy; obecnie zasiada w zarządzie Newport Festival Foundation, która organizuje festiwale jazzowe i folkowe.

• Karolina Południowa - Anita Zucker, warta 1,9 mld USD. Dyrektor generalna InterTech, prywatnego i rodzinnego producenta chemikaliów, którego szacunkowe przychody wynoszą 3 miliardy dolarów. Jej zmarły mąż, Jerry Zucker, założył firmę w 1982 roku.

• Dakota Południowa - T. Denny Sanford, wart 2,8 mld USD. Właściciel First Premier Bank, który specjalizuje się w kartach kredytowych dla kredytobiorców wysokiego ryzyka. Ma siedzibę w Sioux Falls i tylko 17 lokalizacji, ale jest jednym z największych emitentów Mastercard.

• Tennessee - Thomas Frist Jr. z rodziną, warci 15,6 mld USD. Były chirurg Sił Powietrznych USA, wraz z ojcem założył w 1968 r. Hospital Corp. of America. Nie zajmuje stanowiska w firmie, ale dwóch jego synów zasiada w zarządach.

• Teksas - Elon Musk, wart 151 mld USD. Pochodzący z RPA przeniósł się z Kalifornii do Teksasu w grudniu 2020 r. Musk podobno próbuje zbudować własne teksańskie miasto o nazwie „Baza Gwiazd” w ramach swojej wizji podróży kosmicznej na Marsa.

• Utah - Matthew Prince, wart 2,5 mld USD. Osiągnął status miliardera w maju 2020 roku, kiedy akcje jego firmy Cloudflare zajmującej się infrastrukturą i bezpieczeństwem osiągnęły rekordowy poziom.

• Virginia - Jacqueline Mars, warta 31,3 mld USD. Jest właścicielką około jednej trzeciej firmy Mars zajmującej się słodyczami i karmą dla zwierząt, którą założył jej dziadek w 1911 roku. Dostawca słodyczy pozostaje w rękach rodziny; jej brat John jest również miliarderem, podobnie jak cztery córki ich zmarłego w 2016 r. brata Forresta Jr.

• Waszyngton - Jeff Bezos, wart 177 mld USD. Nadal mieszka w miejscu narodzin tytana e-commerce Amazon, który założył w garażu w 1994 roku. Jest również właścicielem Washington Post i firmy zajmującej się badaniem kosmosu Blue Origin.

• Wisconsin - John Menard Jr., wart 14,2 mld USD. 300 sklepów firmy Menard zajmujących się ulepszaniem domów generuje szacunkowe przychody w wysokości 10,7 miliarda dolarów. Rozpoczął swoją działalność budowlaną w 1958 roku – pełne dwie dekady przed otwarciem pierwszego Home Depot.

• Wyoming - John Mars, wart 31,3 mld USD. John Mars jest spadkobiercą fortuny firmy Mars. Jego siostra, Jacqueline, jest najbogatszą osobą w Wirginii.

Chociaż pandemia zmusiła zdecydowaną większość Amerykanów do pozostania na miejscu przez większą część 2020 roku, niektórzy miliarderzy przenieśli się na bardziej zielone pastwiska. A przynajmniej z niższymi podatkami.

Na przykład Elon Musk, który przeniósł się w grudniu 2020 r. do Austin w Teksasie – jednego z dziewięciu stanów USA, które nie pobierają podatku dochodowego, co wywołało burzę z powodu faktu, że trzej najbogatsi Amerykanie żyją teraz w stanach wolnych od podatku dochodowego. Pozostali dwaj, Jeff Bezos i Bill Gates, są mieszkańcami stanu Waszyngton. W tym samym miesiącu potentat oprogramowania Oracle Larry Ellison zamieszkał na Hawajach, które z definicji są rajem. Ale poszedł o krok dalej i przeprowadził się na Lanai, wyspę, którą prawie w całości posiada po wydaniu 300 milionów dolarów w 2012 roku.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
XX Jubileuszowy Międzynarodowy Kongres MBA
Biznes
Bruksela zmniejszy rosnącą górę europejskich śmieci. PE przyjął rozporządzenie
Biznes
Niedokończony obraz Gustava Klimta sprzedany za 30 mln euro
Biznes
Ozempic może ograniczyć picie alkoholu i palenie papierosów
Biznes
KGHM rozczarował. Mniej produkuje i sprzedaje